Geri Dön
GündemSuruç'ta korkunç patlama

Suruç'ta korkunç patlama

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde korkunç saldırı... Bildiri okuyanların arasına giren canlı bomba katliam yaptı, adeta can pazarı yaşandı. Canlı bombanın kadın olabileceği iddiaları da var.Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada ölü sayısının 31'e yükseldiğini söyledi.Saldırıda yaşamını yitirenlerin isimleri de belli olmaya başladı.

Suruç'ta korkunç patlama

Şanlıurfa Suruç İlçesi'ndeki Amara Kültür Merkezi önündeki bahçede saat 11.45 sularında büyük bir patlama meydana geldi. Canlı bomba saldırısının ardından bölgeye çok sayıda ambulans sevk edildi. Son açıklamalara göre saldırıda 31 kişi hayatını kaybetti. Yaşamını yitirenlerden en az 10'unun kadın olduğu belirtiliyor.

Katliamda 23 kişinin olay yerinde, 6 kişinin Suruç Devlet Hastanesi'nde, 1 kişinin de Şanlıurfa Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybettiği öğrenildi. Saldırıda 104 kişi de yaralandı. 74 kişi hastaneye kaldırılacak derecede yaralıydı. Hastaneye götürülenlerden 31 kişi taburcu edildi. 43 yaralı hastanede. 10 kişi ameliyat halinde. Bu arada olay yeri güvenlik kordonuna alınırken, patlamayla ilgili soruşturmayı 4 savcı birden yürütüyor

BASIN TOPLANTISI YAPARKEN

Kobani'ye geçmek için dün İstanbul'dan Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine giden Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 genç Amara Kültür Merkezi'nde konaklıyordu. Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu mensuplarının ’Kobani’nin yeniden inşası’ konusunda basın açıklaması sırasında büyük bir patlama yaşandı. Canlı bombanın grubun arasına girip kendisini patlattığı sanılıyor.

YAŞAMINI YİTİRENLER...

Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde ölen ve yaralananlardan bazılarının isimlerini açıkladı.

Partiden yapılan açıklamada, saldırıda Koray Çapoğlu, Hatice Ezgi Saadet, Cebrail Günebakan, Uğur Özkan, Nurten Kılıç, Veysel Özdemir, Nazegül Boyraz, Kasım Dedizem, Alper Sapan, Okan Pirinç ve Ferdane Kılıç'ın hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, Suruç Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralıların isimlerine de yer verildi.

Yaralıların isimlerinin, Fethi Aydın, İbrahim Halil Nağaz, Ömer Bal, Güneş Erzurumlu, Efe Çatalbaş, Hüseyin Doğan, Zafer Aydın, Leyla Kılıç, Yasin Can Uç, Ali Deniz Esen, Levent Akhan, İnan Söker, İlke Başak Baydar, Muhammed Sezgek, İhsan Oğuzcan Yüzgeç, Özlem Tunç, Sebahattin Pişkinbaş, Volkan Uyar, Seyit Cem Çakmak, Erkut Küçükşahin, Mehmet Şimşek, Güney Alvanoğlu, Ferhat Akyüz ve Sezgin Dağ olduğu bildirildi.

KURTULMUŞ SON DURUMU AÇIKLADI


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suruç'taki saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 31'e yükseldiğini açıkladı

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Olay yerinden 104 vatandaşımız hastanelere ulaştırıldı. 30 kişi hayatını kaybetmişti. Akşam saatlerinde bir yurttaşımız daha öldü. 31 vatandaşımızı kaybettik" dedi.

CENAZELER GAZİANTEP'TE
Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki patlama sonucu olay yerinde hayatını kaybedenlerin cenazeleri, incelemenin ardından otopsi için Gaziantep Adli Tıp Kurumuna getirildi. Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen 3 savcı patlamanın meydana geldiği kültür merkezi bahçesinde yaklaşık 5 saat süren incelemelerin ardından tabutlar cenaze araçlarıyla konvoy halinde Gaziantep'e getirildi.
Bazı vatandaşların da araçlarıyla eşlik ettiği konvoy, Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolunu takip ederek kente ulaştı. Gaziantep Asri Mezarlığındaki morga alınan cenazeler, ikişerli gruplar halinde Gaziantep Adli Tıp Kurumu'na getirildi. Cenazelerin adli tıp kurumuna getirilişi sırasında, çevredeki vatandaşlar çeşitli sloganlar attı.
İşlemleri tamamlanan cenazelerin yarın sabah ailelerinde sahiplerine teslim edileceği öğrenildi. Öte yandan, HDP Gaziantep il teşkilatı tarafından adli tıp kurumu önünde cenaze yakınlarına yardımcı olabilmek için kriz masası oluşturuldu.

VALİ: CANLI BOMBA...

Bugün saldırıdan sonra Şanlıurfa Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, İl Jandarma Komutanı Albay Selman Kömürcü de patlama yerine gelerek çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suruç’taki patlamanın canlı bomba olduğunu kesinleştirdiklerini söyledi. Vali Küçük, şöyle dedi:

"Derin üzüntü içerisindeyim. Bu terörü lanetle kınıyorum. Vefat eden kardeşlerime Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Canlı bomba olduğunu kesinleştirdik. Bütün yaralılar sağlık kuruluşları ile hastanelere nakledildi onu ifade edebilirim. Canlı bomba ama 18 yaşında mıdır? Yaşı nedir, ne değildir onu henüz ekiplerimiz, güvenlik güçlerimiz tespit için uğraşıyor. Olay çok taze. Kimdir, kimliği hedir, onun hakkında henüz bir bilgimiz yok. Olay yeri inceleme ekibi ve pek çok güvenlik kuvveti, o araştırmayı yapıyor ve netice alacaklar. Netice alınca da kamuoyuyla paylaşacağız."
Patlamayla ilgili henüz gözaltı olmadığının bilgisini de paylaşan Vali Küçük, şunları söyledi:
"Suruç’a giriş ve çıkışlar vatandaşlarımızın güvenliği için, infiale karşılık kontrol altında. Her türlü provokasyona karşı da vatandaşlarımız uyanık olmalı. Orada güvenlik kuvveti olarak sayıca yeterliyiz. Her türlü tedbiri aldık. Henüz gözaltı yok. Yani olayla ilgili ekiplerimizin incelemesi yeni başladı, gelişmelerden bilgi vereceğiz. Şunu ifade edeyim, devletimiz bütün unsurlarıyla, kuvvetleriyle bölgededir. Yani bütün güvenlik kuvvetleri, jandarmamız arazide, polisimiz hepsi tedbir almıştır. Daha sonra da tabi hükümetimizin sayın bakanları teşrif edecektir. Şu anda bir infial yok. Suruç’ta hepimiz çok üzgünüz."
ANKARA'DA KRİZ MASASI KURULDU

Korkunç saldırı sonrası Başbakanlıkta kriz masası kuruldu. Olayı yakından takip eden Başbakan Davutoğlu ilk bilgileri Bakan Sabahattin Öztürk'ten aldı. Davutoğlu'nun talimatı üzerine Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Sabahattin Öztürk ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bölgeye gitti.

PARÇA TESİRLİ BOMBA

Patlamaya parça tesirli bombanın yol açtığı belirtiliyor. Patlamanın bahçenin girişinde gerçekleştiği öğrenildi. Saldırıya bir canlı bombanın yol açmış olduğu ihtimali de değerlendiriliyor.

Suruçta korkunç patlama

PATLAMA YERİNDE KARGAŞA

Patlamanın şiddetiyle bölgeye akın eden çok sayıda vatandaş, kurtarma çalışmalarının güçlükle sürdürülmesine yolaçtı. Bu nedenle polis bölgede toplananları uzaklaştırmak için büyük çaba harcıyor. Şanlıurfa kent merkezinden de ilçeye takviye polis ekipleri sevkedildi. Çevre il ve ilçelerden ambulanslar bölgeye gönderilirken, Diyarbakır’dan da ambulans helikopter ilçeye sevkedildi.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu öncülüğünde yaklaşık 300 kişi bu sabah 09.00 sıralarında Amara Kültür Merkezi bahçesinde toplandı. Burada toplu kahvaltı yapan grup, basın toplantısının ardından saat 12.00 sıralarında, Suruç’un karşısında bulunan Suriye’nin Kobani kentine gitmek üzere, sadece özen izinle geçiş yapılan Mürşitpınar Sınır Kapısı’na doğru yürüyüşe geçmeyi planladıkları ifade edildi.

Güneş anlamına gelen Amara Kültür Merkezi, DBP’li Belediye öncülüğünde ilçe halkının desteğiyle kuruldu. Burada el işi ve beceri kursları düzenlenip toplantılar yapılıyor.

CHP VE HDP HEYETİ SURUÇ'TA
Suruç'ta meydana gelen canlı bomba patlamasının ardından CHP ve HDP'li milletvekilleri Amara Kültür Merkezinde incelemede bulundu.
Suruç Amara Kültür Merkezi'ne gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve beraberindeki milletvekilleri incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Saldırıyı kınayan Yüksekdağ, sorumluların biran önce yakalanmasını istedi. CHP'den ise Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu başkanlığındaki 13 milletvekili de Suruç'a gelerek patlamanın olduğu yerde incelemelerde bulundu.

Mozaikler Zeugma Müzesi'ne taşınıyorGaziantep'in İslahiye ilçesinde kaçak kazı yapılan evin zemininde bulunan Bizans dönemine ait mozaiklerin, 2 yıl süren çalışmanın ardından 98 parçaya bölünerek Zeugma Mozaik Müzesi’ne taşınmasına başlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet