Gündem‘Sushi’ siparişinize C vitamini bedava!

‘Sushi’ siparişinize C vitamini bedava!

04.03.2021 - 07:00 | Son Güncellenme:

Eczacılar, eczane dışında satılan gıda takviyelerinin promosyon olarak verilmesine tepkili: ‘Yemek siparişinde C vitamini hediye ediyorlar’

‘Sushi’ siparişinize C vitamini bedava

 

Eczaneler dışında satışı yapılan gıda takviyeleri ve vitaminler, sushi restoranlarında “promosyon” oldu. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, “Yemek siparişinde C vitamini hediye edilmesiyle birlikte gıda takviyeleri artık ayağa düştü” diyerek, bu tür ürünlerin Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılarak sadece eczanelerden satışının yapılması gerektiğini söyledi. Pandemi döneminde bağışıklık sistemini güçlendirmek için gıda takviyeleri ile vitaminlere vatandaş talebi artarken, gıda takviyeleri ve vitaminlerin artık restoranlarda yemek siparişiyle birlikte ücretsiz gönderilmesi tepki çekti.

Haberin Devamı

‘Sağlık sorunu’

Kendilerini hayrete düşürecek şekilde gıda takviyelerinin satışının kontrolden çıktığını söyleyen Saydan, “Son olarak yemek siparişiyle birlikte C vitamini hediye ediliyor. Gıda takviyeleri artık ayağa düştü. Bu tür ürünlerin Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılarak sadece eczanelerden satışının yapılması gerektiğini vurguluyoruz” diye konuştu.

Bu ürünlerin eczacı danışmanlığında eczaneden alınarak kullanılması gerektiğinin altını çizen Saydan, şunları kaydetti: “Çünkü, eczanelerimiz de Sağlık Bakanlığı’nca denetimi yapılan, ısı, nem ve diğer saklama koşullarının yanı sıra mevcut ürünlerin son kullanım tarihlerinin kontrolü yapılarak kaliteli şekilde muhafaza edilen, insan sağlığına yönelik ürünlerin en güvenilir şekilde korunup saklandığı yerlerdir. Geçtiğimiz günlerde zincir bir markette satılan vitamin nedeniyle bir vatandaşımız hastaneye kaldırıldı. Vitamin raflardan derhal toplatıldı. Biz de TEİS olarak numunesini incelemeye gönderdik. Ancak ne yazık ki çıkacak sonuçtan endişeliyiz.”

Haberin Devamı

Saydan, 2018’de TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda görüşülen torba yasa teklifi içinde de yer alan ve ön kabul gören kanun teklifinin tekrar gündeme alınmasını talep ettiklerini söyledi.

Konsey’den sert tepki

Eczacılık Fakülteleri Dekanlar Konseyi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada özetle şu görüşlere yer verildi: “Tıbbi bitki-takviye edici gıda etkileşmeleri sonucunda dünyada ölüme kadar varan ciddi istenmeyen etkilerin gözlendiği çok sayıda vakayı kapsayan fitovijilans verileri mevcuttur. Eczaneler dışında internet, aktar ve diğer satış kanalları ile satılmak suretiyle erişime açık olan takviye edici gıdaların ruhsat ve denetim işlemlerinin mutlaka Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi ve reçetesiz satılan bu ürün grubunun sadece eczaneler kanalıyla ve birinci basamak sağlık sunucusu olan eczacı danışmanlığında satışına izin verilmesi toplum sağlığı açısından ivedi önem arz etmektedir.”