Geri Dön
GündemTam 5 bin 500 yıllık! Bizans ve Selçuklu döneminden kalıntılar...

Tam 5 bin 500 yıllık! Bizans ve Selçuklu döneminden kalıntılar...

Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Peyniryemez köyündeki 5 bin 500 yıllık Çadır Höyük'te kazı çalışmaları başladı.

Tam 5 bin 500 yıllık! Bizans ve Selçuklu döneminden kalıntılar...

Kazı başkanı Doç. Dr. Tevfik Emre Şerifoğlu'ndan bilgi alan Yozgat Valisi Ziya Polat, gazetecilere, 1994 yılından beri kazı çalışmaları süren Çadır Höyük'te, bu yıl kazı çalışmalarının biraz geç başladığını söyledi.

Çadır Höyük'ün, kentin önemli bir değeri olduğunu vurgulayan Polat, "Buranın bir değer olduğunu insanlarımıza anlatmamız lazım. Bu nedenle buradaki kazı çalışanlarının bir an önce yapılıp gün yüzüne çıkması gerekiyor. Burada yaklaşık 5 bin 500 yıl önce yaşayan insanların tarihi var. Bu bölgede toprağın altının ne kadar zengin olduğunu görüyoruz, ama önemli olan bu zenginliği, gün yüzüne çıkartmaktır. İnşallah kazı ekibimizin ve hocamızın başkanlığında etkin ve verimli bir çalışma yapılır. Umarım en yakın zamanda bu değerimizi turizme kazandırırız." dedi.

Tam 5 bin 500 yıllık Bizans ve Selçuklu döneminden kalıntılar...

Şerifoğlu da İngiltere Leicester ve Koç Üniversitesi adına kazı çalışmalarını yürüttüğünü belirtti.

Önceki yıllarda kazı çalışmalarını ABD'li ekiplerin yürüttüğünü anımsatan Şerifoğlu, "Geçen yıl itibarıyla kazı başkanlığını yürütmeye başladım. Bu yeni süreçte 5 bin 500 yıllık Kalkolitik dönemden, Bizans ve Selçuklu dönemine kadar yaşantının olduğu höyük, Yozgat ve Sorgun için önemli bir merkezdir. Burada hem kazı hem de restorasyon çalışmalarını yürüteceğiz. Burayı turizme kazandırmak adına gerekli bazı projeler gerçekleştireceğiz. Çevrede, Kerkenes, Kuşaklı Höyük, Sarıkaya Roma Hamamı var. Bunların hepsini içine katarak, bir turizm rotası oluşturmak istiyoruz." diye konuştu.

Doç. Dr. Şerifoğlu, kazının bir ay süreceğini ifade etti.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Oppo A74'ün öne çıkan müthiş özellikleriOppo’nun A serisi telefonlarına yeni bir model daha eklendi. Oppo A74, diğer A serisi modellerden farklı olarak hem çok daha güçlü donanımsal özelliklere sahip, hem de bu özellikleri oldukça uygun bir fiyatla kullanıcılarına sunuyor. İşte Oppo A74'ün en güçlü özellikleri... (Sponsorlu İçerik)
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner