Geri Dön
GündemTanpınar arşivi internette açıldı

Tanpınar arşivi internette açıldı

Türkçe edebiyatın hocalarından ve en büyük kalemlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar’ın hayatı ve eserleri hakkında yazılanları ve İstanbul Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü’nde bulunan arşivini araştırmacılara sunmak amacıyla bir internet sitesi hazırlandı.

Tanpınar arşivi  internette açıldı

Enstitüde bulunan Tanpınar’a ait belge, not ve fotoğraflarından oluşan arşivin dijital ortama aktarılması projesi, Enstitü Müdürü Prof. Dr. Fikret Turan’ın onayıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünün işbirliğiyle geçen yıl sonbahar aylarında başladı. Projede Handan İnci, Tuba Karatepe, Zeynep Zengin, Varol Saydam, Neşe Pelin Kaya, Yakup Selçuk, Yakup Selçuk, Serhan Uran ve Banu İşlet’in olduğu isimler yer alıyor.

http://www.tanpinarmerkezi.com adresli sitede yer alan arşivde Tanpınar’ın çoğu ilk kez gün ışığına çıkacak notları, müsveddeleri, kitap taslakları ve fotoğrafları, not defterleri, edebiyat tarihinin ikinci cildine hazırlığı olduğunu düşünülen bir dosya, ‘Mösyö Teste’ çevirisine ait çok sayıda sayfa, senaryo taslakları, Yahya Kemal kitabının çalışmaları, ‘Aydaki Kadın’la ilgili parçalar bulunuyor.

Tanpınar’ın tefrika romanlarını bir kâğıda yapıştırıp yanlarına düzeltmeler yaptığını da bu arşiv sayesinde görmek mümkün. Arşiv için de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi hocalarından Prof. Tûba Karatepe ve ekibinin yardımıyla bu düzeltmeler tasnif ediliyor ve romanların haritaları çıkarılıyor. Proje ekibi ayrıca, Tanpınar Edebiyat Araştırmaları Merkezi’nin kuruluşu için de çalışmalara başladıklarını duyurdu.

'Her şeyi göze alıyorum' diyerek yerde tekmelediği kadını dakikalarca darbettiSosyal medyada bir kullanıcı, annesi ve kendisinin 2 yıldır şiddete ve tehdite maruz kaldığını öne sürüp, darp görüntüleri paylaştı. Görüntülerde bir kadını tokat ve tekmelerle darp eden saldırganın, "Seni öldürsem de ben ceza yemem. Haberin olsun. Alacağım ceza en fazla 3-5 ay. Her şeyi göze alıyorum" sözleri dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet