Geri Dön
GündemTel Abyad el değiştirdi

Tel Abyad el değiştirdi

Kobani ve Cizire kantonları arasında stratejik öneme sahip olan Tel Abyad, YPG ve Burkan El Fırat’ın operasyonu ile IŞİD’den alındı; Kürtlerin yönetimindeki iki kanton birleşti. Akçakale sınır kapısının Suriye tarafı YPG’nin eline geçerken, IŞİD militanlarının bir kısmı Türkiye’ye kaçtı

Tel Abyad el değiştirdi

YPG ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) bileşenlerinden oluşan Burkan El Fırat grubunun birlikte, IŞİD’in işgal ettiği Tel Abyad’ı ele geçirmek için başlattığı saldırı dün sonuçlandı. ABD desteğindeki koalisyon güçleri uçakları kentin çevresindeki IŞİD mevzilerini vururken YPG ve Burkan El Fırat, doğu ve güney cephesinden öğlen saatlerinde IŞİD denetimindeki Tel Abyad’ın merkezine girdi. Akşam saat 17.30 sıralarında Akçakale Sınır Kapısı YPG güçlerinin denetimine geçti. Bu sırada Türkiye’ye kaçan yaklaşık 10 IŞİD militanı, sınırda jandarma tarafından gözaltına alındı.

Çember harekâtı

Ceylanpınar’ın karşısında bulunan Serekani bölgesinden Tel Abyad’a ilerleyen YPG güçleri ile güneydoğuda Rakka yolundan kent merkezine ilerleyen Burkan El Fırat, kentin 10 km. dışında birleşerek Tel Abyad’daki IŞİD gruplarına yönelik çember harekatı başlattı. Tel Abyad çevresinde birçok köyü kontrol altına alan YPG ve Burkan El Fırat grupları, dün gece Cellab Nehri’ni geçerek köprü ve kentin girişindeki tepenin kontrolünü sağladı.

ABD önderliğindeki koalisyon uçakları, dün sabah Tel Abyad’ın çevresindeki IŞİD mevzilerini vurdu. Yoğun bombardıman sonrası YPG ve Burkan El Fırat grupları, doğu ve güneydoğu yönünden kente girdi. Silahlı gruplar ile IŞİD grupları arasındaki çatışmalar, kentin doğu kesiminde bulunan Fokani ile güneydoğu kesiminde yer alan Tehtani mahallelerinde dün devam etti. Dün akşam saatlerinde Akçakale Sınır Kapısı YPG güçlerinin denetimine geçerken kentin tamamının bugün ya da en geç yarın IŞİD’den temizlenebileceği ileri sürüldü.

‘Halk sevinçle karşıladı’

Rojava kaynaklı ANHA Ajansı, Tel Abyad’a kentin doğusundan girildiğini Meşhura Jer mahallesine ulaşıldığını ve mahallenin IŞİD’ten temizlendiği haberini geçti. Burkan El Fırat Operasyon Odası Sözcüsü Şervan Derviş, güçlerinin Tel Abyad’ın batı ve güneybatı yönlerinden operasyon halinde olduğunu belirterek kentin içine doğru silahlı güçlerin ilerlediğini söyledi. Derviş, bölge halkına baskı yapıldığı iddialarını reddederek ele geçirdikleri yerleşim birimlerinde sivil halkın kendilerini sevinçle karşıladığını savundu.

Çatışmalar kentin çevresinde sürerken sınır kapılarında toplanan ve bölgeden kaçmaya çalışan sivillerin tahliyesi de devam ediyor. Tel Abyad’daki IŞİD yönetiminin engellemesi nedeniyle Akçakale’ye geçmekte zorlanan ve sayıları 5 binin üzerinde olan aileler, önceki gece Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla Türkiye’ye kabul edildi.

Önceki gün resmi kayıtlara göre Türkiye’ye 4 bin 500, dün ise 2 bin 800 kişinin giriş yaptığı öğrenildi. Türkiye’ye geçişler dün öğleden sonra da sürdü. Yaşlı, kadın ve çocuklara AFAD görevlileri yardım etti. Yürüyemeyen ve durumu kötü olan kadınlar ve yaşlılar sırtlarda veya battaniyelerde taşındı. Aralarında çocukların da bulunduğu bazı sivillerin ayaklarında ayakkabı bulunmadığı gözlendi. Gelen aileler, sınır kapısının yanında oluşturulan koridordan geçerek gümrük sahasına ulaşırken bunların kayıtlarının tutulduğu da görüldü. Çocuklara aşılar yapıldı, sivillerin su ve yiyecek ihtiyacı karşılandı.

Caddelerde sabahladılar

Önceki gün Türkiye’ye girmek için sınır tellerini aşan binlerce insanın görüntüsü bir dramı da gözler önüne serdi. Akçakale’deki cadde ve sokaklar insanlarla dolarken aileler, parklar ve caddelerde sabahladı. Türkiye’ye geçiş yapanların büyük bölümü gümrük alanına alındı ve kayıt işlemleri yapıldıktan sonra kontrollü bir şekilde AFAD’ın hazırladığı kamplara yönlendirildi. Bazı aileler de Türkiye’deki yakınlarının yanına yerleşti.

Son dönemde Tel Abyad bölgesinden Türkiye’ye geçen Suriyeli sığınmacıların sayısının 18 bine yaklaştığı belirtildi.

IŞİD militanları Türkmenlere zulmetti

Bölgedeki çatışmalardan kaçanların büyük bölümünü Araplar oluştururken yüzlerce Türkmen ve Kürt aile de soluğu Türkiye’de aldı. Dört kişilik ailesiyle Akçakale’ye ulaşan ve adının Hasan olduğunu belirten Tel Abyadlı Türkmen, IŞİD’in Türkmenlere büyük baskı yaptığını, Tel Abyad’da kalmanın imkânsız olması nedeniyle Türkiye’ye geçtiklerini söyledi. Tel Abyad çevresinde halihazırda 300 Türkmen ailenin Türkiye’ye ulaşmak için yolda olduğunu belirten Hasan, bölgede saldırılarını sürdüren YPG’nin kendilerine baskı yapacağı korkusunu yaşadıklarını, bu nedenle Türkmenlerin bulundukları köylerden Türkiye’ye göç ettiklerini ifade etti. Hasan, “IŞİD köylere geldi ‘buraları terk etmeyin’ dedi. Biz, önce bekledik, ancak koalisyon uçakları bombalayınca korkudan kaçmak zorunda kaldık” dedi.
Türkiye’ye gelen Türkmenler arasında Musul’dan gelenler de bulunuyor. 10 kişilik ailesiyle Musul’dan Rakka’ya, buradan da Tel Abyad üzerinden Türkiye geçen Abdülkadir Hasan, “Musul’da yaşam bizim için çekilmez olmuştu. Bir gece yola çıktık sınırı geçip Rakka’ya ulaştık ancak Rakka’da da yaşam çekilmezdi. IŞİD Musul’u aldıktan sonra bize zulüm yaptılar. Kentte yeme içme sıkıntısı yaşanıyor. Fırsatını bulan kaçıyor” diye konuştu.
Evleri yağmaladılar
Rakka’dan yola çıkıp Tel Abyad’a ulaşan buradan da ailesiyle Türkiye’ye geçen Kürt Ali İbrahim ise, IŞİD’in Kürtleri Rakka’dan kovduğunu ve göç etmeleri için ölümle tehdit ettiğini belirtti. Ali İbrahim, “Rakka’da Kürtler ve Araplar arasında ilişkiler koptu. Evimizi yağmaladılar, değerli eşyalarımızı aldılar, büyük baskı kurdular. Kadınlarımızı kapattılar, kız çocuklarımızı okula göndermediler. Her an ölüm tehlikesi altında yaşadık. 10 yaşındaki Helin adlı kızıma, ‘bergah’ denen siyah çarşaf giydirdiler, kadınlarımız eve kapandı, 8 yaşındaki Solin kızımı dışarı çarşafsız çıktı diye tehdit ettiler ve bir daha tekrarlanırsa elinin kesileceğini söylediler. Dört günden beri yoldayız. Yiyecek yok, su sıkıntısı çektik. Sınıra varıncaya kadar büyük çile çektik. Şimdi Türkiye’ye geçtik. Umarım sınırın diğer tarafındakiler de Türkiye’ye gelir” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Ankara Valisi Şahin'den patlama açıklamasıAnkara Valisi Vasip Şahin yaptığı açıklamada, "Enkazdan çıkarılan Irak Türkmeni bir baba ile kızı hastanede hayatını kaybetti. 4 yaralımız var" ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler