Geri Dön

Tel Rıfat’ta ortak devriye

Türkiye, İdlib’in ardından, Tel Rıfat bölgesinde de Rusya ile ortak devriye planlıyor. Askeri yetkililer, YPG/PKK’nın sıkça saldırı düzenlediği Tel Rıfat’ta güvenliğin sağlanması için Rus yetkililer ile görüşüyor

Tel Rıfat’ta ortak devriye

Türkiye, Suriye’de İdlib’in ardından, Tel Rıfat bölgesinde de Rusya ile ortak devriye planlıyor. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), son bir aydaki gelişmelerle ilgili bilgilendirme toplantısı yaptı. MSB Tanıtım Subayı Binbaşı Şebnem Aktop tarafından yapılan bilgilendirmede, terörle mücadele, Suriye’deki gelişmeler ve askeri konulara değinildi. Menbiç Yol Haritası doğrultusunda 68 bağımsız devriyeye ilave olarak, 1 Kasım 2018’den bugüne kadar ABD Silahlı Kuvvetleri ile 14 Müşterek/Birleşik devriyenin yapıldığını belirten Aktop, “Menbiç, Rejim kontrolünde olduğu sürece Türkiye’de misafir olan Menbiçlilerin güvenlik endişeleri nedeniyle geri dönüşlerinin mümkün olmayacağı, bu bölgenin Türkiye’nin kontrolünde olmasının Menbiçlilerin geri dönüşlerine de imkân sağlayacağı öngörülmektedir” dedi.

‘Adımlar atılacak’

Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon hazırlıkları kapsamında özellikle ABD ve Rusya ile ikili toplantılar ve üst düzey görüşmelerin de devam ettiği belirtildi. Aktop, “Bütün bu diplomatik ve askeri çabaların yanında, en üst düzeyde alınan kararlara uygun olarak, TSK tarafından gerekli planlama ve hazırlık faaliyetleri tamamlanmış durumdadır. Yeri ve zamanı geldiğinde gerekli adımlar atılacaktır” dedi.

Zeytin Dalı Harekâtı bölgesinde huzuru bozmak amaçlı saldırıların yapıldığını belirten Aktop, “Özellikle Tel Rıfat bölgesinden kaynaklanan bu tür saldırılara bölgedeki unsurlarımız tarafından meşru müdafaa kapsamında gerekli cevap verilmektedir. Tel Rıfat’tan unsurlarımıza olan saldırıları önlemek maksadıyla, bu bölgede Rusya Federasyonu ile müşterek devriyeler icra edilmesine yönelik koordinasyonlara devam edilmektedir” bilgisini paylaştı. Askeri yetkililer, terör örgütü YPG/PKK’nın sıkça saldırı düzenlediği Tel Rıfat’ta güvenliğin sağlanması için Rus yetkililer ile görüşmeler yapıldığını, YPG saldırılarının engellenmesi noktasında Rusya ile ortak devriye üzerinde çalışıldığını ve görüşmelerin sürdüğünu bildirdi. Askeri yetkililer, F-35’te iki uçağın kasımda Türkiye’ye gelmesi ve S-400’lerin temmuzda teslim edilmesiyle ilgili bir aksaklığın bulunmadığını bildirdi.

Motosikletli 2 kişiyi takip edip çarptılar!Kağıthane'de kimliği belirsiz kişiler, motosiklet ve otomobille takip ettikleri motosikletli 2 kişiye çarptı. Çarpmanın etkisiyle motosiklette bulunanlardan biri viyadükten aşağıya düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber