Geri Dön

Teokrasi Ne Demek? Tdk'ya Göre Teokratik Kelimesinin Anlamı Nedir?

Teokrasi, tıpkı monarşi ya da oligarşi kelimelerinde olduğu gibi bir topluluğun bağlı olduğu yönetim biçimini nitelendirmektedir. Genellikle tarih kayıtlarında karşımıza çıkan bu terimin anlamına dayalı anlaşılmazlıklar ortaya çıkmaktadır. Peki, teokrasinin kısaca kelime anlamı nedir? Teokrasi ne demek? Sizler için teokrasi teriminin anlamını sizler için derledik.

Teokrasi Ne Demek? Tdk'ya Göre Teokratik Kelimesinin Anlamı Nedir?

Teokrasi, Yunancada yer alan “theokratia” kelimesinden türemiştir. Bu kelime Yunancada tanrı düzeni manasına gelmektedir. Bu kapsamda teokrasi ile yönetilen bir sistemde din kurallarının geçerli olduğu kabul edilmektedir. Yasal kararların en yüksek noktasında ise bir ruhban sınıfı yer almaktadır. Bu grup kendilerini yaratıcının temsilcileri olarak öne sürmektedir

Teokrasi Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

1. Siyasi bir düzen.
2. Siyasal güç ve yönetimin yalnızca Tanrı tarafından seçilmiş ve onu temsil ettiklerine inanan dini bir
grubun elinde toplanması durumu.
3. Din erki.

Teokratik monarşi: İçerisinde hem teokrasi hem de monarşinin yer aldığı siyasi yönetim biçimi. Yönetimin tek kişinin egemenliği altında toplanması ama aynı zamanda da din kurallarına uyan bir yönetim anlayışının kabul edilmesi.

Enkaz altındaki Buse kurtarıldı!Bakan Pakdemirli'nin 283 sokaktaki enkaz altından konuştuğu Buse Hasdemir 9,5 saat sonra kurtarıldı. Enkaz altından yaklaşık 9,5 saat sonra çıkarılan Buse Hasyılmaz, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber