Geri Dön

Teşrik Tekbiri nedir, ne zaman ve kaç defa yerine getirilir? Kurban Bayramı Teşrik Tekbirleri

Teşrik Tekbirleri ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Kurban Bayramı içerisinde yer aldığımız şu mübarek günlerde Teşrik Tekbirleri vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Peki Kurban Bayramı Teşrik Tekbirleri ne zaman ve kaç defa getirilir? İşte Diyanet tarafından açıklanan Teşrik Tekbiri bilgisi...

Teşrik Tekbiri nedir, ne zaman ve kaç defa yerine getirilir? Kurban Bayramı Teşrik Tekbirleri

Teşrik Tekbirleri ne zaman yerine getirilir sorusu vatandaşlar tarafından Kurban Bayramında araştırma konusu olmaya devam ediyor. Arefe Günü sabah namazının farzının ardından başlayan Teşrik Tekbirleri Kurban Bayramının dördüncü günü ikindi namazının farzı dahil olmak üzere 23 vakit farz namazının ardından yerine getilir. İşte Teşrik Tekbirleri hakkında vatandaşlar tarafından merak edilen detaylar...

TEŞRİK TEKBİRLERİ NE ZAMAN BAŞLAR/SONA ERER?

Hz. Peygamberin (s.a.s.), kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 315; Dârekutnî, es-Sünen, III, 439, 440).Buna göre Hanefîlerde tercih edilen görüşe göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın ardından teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek her Müslümana vaciptir. Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri hâlinde ise tekbir getirilmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez (Serahsî, el-Mebsût, II, 43-44; İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 82). Şâfiî mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir (Mâverdî, el-Hâvî, II, 500-501).

TEŞRİK TEKBİRİ TÜRKÇE OKUNUŞU VE ANLAMI

"Allâhü ekber Allâhü ekber lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber Allâhü ekber ve lillâhi'l-hamd"

"Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Allah'tan başka ilâh yoktur. O Allah herşeyden yücedir, Allah herşeyden yücedir. Hamd Allah'a mahsustur".

TEŞRİK KELİME ANLAMI NEDİR?

Sözlükte “doğuya doğru gitmek; eti parçalayıp kayalar üzerine sererek güneşte kurutmak; yüksek sesle tekbir almak, bayram namazını kılmak için musallâya (müşerrak) çıkmak” anlamlarındaki teşrîk, terim olarak zilhiccenin muayyen günlerinde farz namazların ardından özel lafızlarla tekbir getirmeyi ifade eder.

Isaias Kasırgası 140 kilometre hızla ABD'yi vurduSon dakika haberine göre, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan ve Çin'de doğan pandeminin merkez üssü haline gelen ABD, bi felaketle daha karşı karşıya.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber