Geri Dön

Tevazu Ne Demek? Tevazu Göstermek, Tevazu Sahibi Olmak Anlamı Nedir?

Tevazu kelimesinin anlamı mütevazı kelimesiyle bağdaştırılarak bulunabilmektedir. İnsana has bir karakter özelliğini simgeleyen bu kelime uzun zamandır kullanılmaktadır. Peki, tevazu kelimesinin kısaca kelime anlamı nedir? Tevazu ne demek? TDK sözlüğünde tevazu ile ilgili bir açıklama yer alıyor mu? Sizler için tevazu hakkında tüm merak edilenleri derledik.

Tevazu Ne Demek? Tevazu Göstermek, Tevazu Sahibi Olmak Anlamı Nedir?

Tevazu kelimesi genellikle alçakgönüllü kişileri nitelemek için kullanılmaktadır. Bu kişiler, kendilerini diğer insanlardan daha yüksek ya da daha değerli görmemektedir. Tevazu sahibi bir insanda pek çok fazilet olduğu kabul edilmektedir. Affedici olmak, cömert olmak, kötülüğe karşılık vermemek ve fedakar olmak bu kavramın diğer getirileri arasındadır. Tevazu göstermek ve tevazu sahibi olmak terimleri de bu kelime kapsamında kullanılmaktadır. 

Tevazu Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

  1. Alçakgönüllü olma durumu.
  2. Yalınlıktan ve gösterişsizlikten yana olma.

Tevazu göstermek: Kibirden ve buna benzer diğer duygulardan uzak kalarak, kendini diğer insanlardan değerli görmemek.

Tevazu sahibi olmak: Kendisinde bulunan maddi ve manevi değerlerden yoksun olan kişilere karşı haksızlık yapmama, mevki ya da mal varlığı ile kendini diğerleri ile kıyaslamama.

 

Filyasyon ekibi tulumuyla hırsızlık kameradaSAMSUN'da tanınmamak için filyasyon görevlilerinin kullandığı koruyucu tulum giyip maske takarak girdiği büfeden 6 bin liralık sigara çalan Serkan Aygün (34) tutuklandı. Hırsızlık anı ise çevredeki bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet