Geri Dön

TİB tüm siteyi yasaklayamaz

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Haşim Kılıç’ın da olumlu oy kullandığı, 16 üyeli AYM Genel Kurulu tarafından oyçokluğuyla verilen “YouTube” kararından, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) 5651 sayılı İnternet Kanunu’na dayanarak idari tedbir kararıyla Türkiye’den veya yurtdışından yayın yapan herhangi bir internet sitesini tamamen erişime kapatamayacağı sonucu çıktı.


İfade özgürlüğüne aykırı
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, YouTube’a erişimin engellenmesinin ifade özgürlüğüne aykırı olduğu kararının gerekçesini açıkladı.
Kararda idari işlemle engellemenin URL bazlı değil de, tüm siteye erişimin engellenmesi şeklinde yapılabileceğine ilişkin bir düzenlemeye 5651 sayılı İnternet Kanunu’nun herhangi bir hükmünde yer verilmediği belirtildi.
Kararda, “Ayrıca idarece bu konudaki yetkinin hangi sınırlama araçları (alan adından erişimin engellenmesi, IP adresinden erişimin engellenmesi, içeriğe erişimin engellenmesi ve benzeri yöntemlerle erişimin engellenmesi) kullanılarak, erişimin engelleneceğinin tam bir açıklıkla ortaya konulmadığı, dolayısıyla idareye verilen yetkinin kapsam ve sınırlarının öngörülemez olduğu anlaşılmaktadır” denildi.

Büyükçekmece'de banklar söküldüBüyükçekmece Belediyesi son günlerde hızla artan Covid-19 vakalarına karşı önlem almak amacıyla ilçede vatandaşların yoğun olarak bulunduğu parklardaki bankları kaldırdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet