Geri Dön
GündemTOKİ kuraları ne zaman çekilecek? Çevre ve Şehircilik Bakanlığından TOKİ kura açıklaması

TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? Çevre ve Şehircilik Bakanlığından TOKİ kura açıklaması

TOKİ kuraları ne zaman çekilecek sorusu vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. 15 Ocak tarihinde sona eren TOKİ 100 bin sosyal konut projesi başvurularının ardından gözler kuraların çekileceği tarihe çevrilmişti. 1 milyonun üzerinde başvurunun alındığı 100 bin konut projesinde başvuruların tamamlanmasının ardından kuraların çekileceği tarihe ilişkin açıklama geldi. Peki TOKİ kuraları ne zaman çekilecek?

TOKİ kuraları ne zaman çekilecek? Çevre ve Şehircilik Bakanlığından TOKİ kura açıklaması

TOKİ kuraları ne zaman çekilecek sorusu son dönemin en fazla merak edilen konu başlıkları arasında yer almaya devam ediyor. 16 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında başvuruları alınan TOKİ 100 bin konut projesinde başvuruların tamamlanmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başvuru sayısı ve kura çekiliş tarihine ilişkin ilk açıklama geldi. Peki TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde kuralar ne zaman çekilecek?

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİNE BAŞVURU SAYISI AÇIKLANDI

TOKİ yetkililerinden alınan bilgiye göre, yatay mimari anlayışıyla İstanbul başta olmak üzere 81 ilde 2 1 ve 3 1 planında yapılacak 100 bin sosyal konut için 16 Aralık 2019'da başlayan başvurular 15 Ocak'ta sona erdi.

Depreme dayanıklı, kimlikli, mahalle kültürünün yaşatılacağı ve yatay mimari esasıyla inşa edilecek sosyal konutlara Türkiye genelinde vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Başvuruların e-Devlet üzerinden ve belirlenen bankaların yetkili şubeleri aracılığıyla kabul edildiği kampanyaya toplam 1 milyon 211 bin 518 başvuru yapıldı.

Projeye en çok başvuru İstanbul'dan geldi. İstanbul'dan 375 bin 953, İzmir'den 75 bin 288, Gaziantep'ten 69 bin 686, Bursa'dan 56 bin 142 ve Ankara'dan 18 bin 38 kişi başvuruda bulundu.

TOKİ 100 BİN SOSYAL KONUT POJESİNDE KURALAR ŞUBAT AYINDA ÇEKİLECEK!

"Hak Sahibi Belirleme Kurası" noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10'u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) "En Az %40 Engelli Vatandaşlara" konut sayısının %5'i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

 

Kalbine 13 santim korkuluk girdi! Sedye üzerinde müdahaleYalova’da, kardeşiyle komşusunun erik ağacına çıkan Hamza Dağ (12), bahçeyi çevreleyen korkulukların üzerine düştü. Dağ, kalbine 13 santimetre saplanan demirden kendisi kurtulup, eve yürüdü. Ailesi hastaneye götürürken, kalbi duran Dağ'a, sedyenin üzerine çıkan doktor tarafından kalp masajı yapıldı. Dağ'ın yeniden hayata döndürüldüğü anlar, hastanenin güvenlik kamerasına yansıdı. Ameliyat ve 1 haftalık yoğun bakım tedavisinden sonra doktorları, Dağ için 'yeniden doğuş' pastası kesti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet