Geri Dön
GündemToprak kaplar zehir saçıyor

Toprak kaplar zehir saçıyor

Türkiye’nin kırsal kesiminde asbestli topraktan yapılan evler nedeniyle yaklaşık 1 milyon kişi sağlık risk altında bulunuyor. Akciğer kanserinin başlıca nedenlerinden kabul edilen asbest teması konusunda ciddi bir sorun ise özel laboratuvar araştırması ile gündeme geldi.

Toprak kaplar zehir saçıyor

İzmir Menemen yolunda, yol kenarında toprak kap satan bir iş yerinden alınıp incelenen iki tür toprak yemek pişirme kabında insan sağlığına zararlı tremolit asbest ile yüksek miktarda alüminyum tespit edildi. Analiz sonuçlarını Milliyet ile paylaşan asbest uzmanı Kenan Yıldız, “Eskişehir bölgesinde üretilen yemek pişirme kabında bant yapıştırma yapılarak asbest lifi gelip gelmediğine baktık. Daha sonra kabın dış kenarından 0,2 mm2 çapında örnek koparıp, inceledik. İki numunede de ‘tremolit asbest ve alüminyum’ tespit ettik. Menemen bölgesinde üretilen kapta da aynı işlemler yapıldı ve sadece ‘alüminyum’ tespit edildi. Alüminyum, her iki kapta da yemeklere karışıyor. Ayrıca asbest kap fiziksel bir şiddete maruz kalmasa bile ortama lif salınımı yapıyor. Asbest lifleri giysi ve saç teline yapışarak maalesef başka ortamlara taşınabiliyor. Bu durum tehlikeyi büyütüyor” diye konuştu. Analiz sonuçlarını ilgili yetkilileri uyaran Yıldız, şöyle devam etti:

“Risk grubunda söz konusu ürünlerin lojistik ve satışında çalışan insanlar ile bu mağazaları ziyaret eden insanlar da yer alıyor. Asbestli malzemeyi güvenli bir şekilde bertaraf etmezseniz, havaya karışan asbest tozları rüzgarla kentin diğer bölgelerine taşınır. Durum sandığınızdan daha ciddi risk içeriyor.”

Eskişehir başı çekiyor

Tıbbi jeoloji uzmanı Eşref Atabey, analiz sonuçları hakkında şunları söyledi:

“Birçok köyde asbest karışımlı ak toprak sıvalı veya çatısı örtülü ev olduğunu biliyoruz. Asbestli ürünler de bilinçsizce ve kontrol dışı üretilmekte. Asbest teması nedeniyle mezotelyoma olgusu çıktığı bildirilen köylerin dağılımında Eskişehir başı çekiyor. Sıralama yapacak olursak, asbestli toprağı çıkaran, topraktan ürün elde eden ve son halka tüketiciler sağlık yönünden risk altındalar.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sitede köpek besleyen aileye silah ve palalı saldırı!Antalya’da Hilal Oktay Başaslan ve ailesine, iddiaya göre, site içinde sokak köpeklerine baktıkları gerekçesiyle komşuları, silah ve pala ile saldırdı. Başaslan, saldırı anından görüntüleri, sosyal medya hesabından “Eşime, kızıma ve bana balkondan silahla ateş edip ardından aşağı inip pala, sopa ve silah ile saldırdı. Ben kızıma koşarken, bir palalı, 'Seni burada keserim' diyor. Ölmemiz mi lazım" notuyla paylaştı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner