Geri Dön
GündemTozkoparanlılar parkta sabahladı

Tozkoparanlılar parkta sabahladı

İstanbul’un ikinci Fikirtepe’si haline gelen Güngören’deki Tozkoparan mahallesi gece yarısı karanlığa gömüldü. Olaya sert tepki gösteren mahalle sakinleri geceyi parkta geçirdi.

Tozkoparanlılar parkta sabahladı

CİHAT ASLAN / İSTANBUL - Tozkoparan’da riskli alan ilan edilen bölgede kentsel dönüşüm nedeniyle boşaltılmak istenen mahallenin elektrik, su ve doğalgazları gece yarısı kesildi. Mahalle karanlığa gömülürken, mahallelinin bir kısmı parkta sabahladı. Vatandaşlar, “Bizi bu dünyada karanlığa hapsettiler” derken sözleşmesiz ve şartlar konuşulmadan evlerini terketmeyeceklerini söylüyor.

İstanbul’un Güngören ilçesi Tozkoparan Mahallesi’nde yer alan yaklaşık 900 konutun yer aldığı bölge, riskli alan ilan edildi ve kentsel dönüşüm kapsamına alındı.

Karanlıkta ve susuz

Karar sonrasında konut sahiplerine bakanlık tarafından Ocak ayının başında tebligat gönderilerek, yıkım çalışmalarına başlanacağı için bir ay içinde evlerini boşaltmaları istendi. Konu yargıya taşınınca, İstanbul 10. İdare Mahkemesi tahliye ve yıkım işlemlerine yönelik yürütmeyi durdurma kararı verdi. Haziran ayı başında yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasının ardından yetkililer, yıkımın yapılması planlanan konutların bir kısmının temel alt yapı hizmetlerinin kesilmesi için harekete geçti. Önceki gece de saat 23.30 sıralarında mahallenin bir bölümünde, elektrik, su ve doğalgazlar kesildi. Mahalle karanlığa gömüldü. Kimi mahalleli evlerinde geceyi geçirirken kimileri de sokakta ve Barış Parkı’nda sabahladı. Milliyet olarak geceyi karanlıkta, susuz geçiren Tozkoparan halkı ile konuştuk.

Geceyi sokakta, kapı önlerinde geçiren Tozkoparanlılar, sabah saatlerinde bölgedeki Barış Parkı’nda toplandı. Parkta oturan engelli Murak Kalın, “Elektrik, su kesilse bile ben bu engelli halimle evimi nasıl terk edeyim. Hepimizi ortada bırakmaya çalışıyorlar” derken, Küba Mahallesi’nde oturan Aslan isimli vatandaş ise, “Vatandaş evini boşaltmıyor. ‘Sen bana evini ver, üzerine para ver’ deniliyor. Bu bölge Fikirtepe’den bile daha değerli” dedi. 

Parkın dışına çıkıp mahallede gezdiğimizde elinde iki damacana ve piknik tüpü olan Erman Karahan ile karşılaştık. ‘2021’in ortasında bizi ne hale düşürdüler’ diyen Karahan, “Elektriksiz, susuz ve doğalgazsız gideceği yere kadar tüple, mumla, suyumuzu damacana ile taşımakla devam ettireceğiz. Dün gece kapılarda oturarak geceyi geçirdik. Elektriği kesilmeyen komşularımız, yemek yapıp getirdiler. Ama tabi bu ne kadar sürecek bilmiyoruz. Karşımızda bir muhatap bulup cevap verilene kadar böyle devam edilecek. Ailelerimiz 20 sene borç ödeyip bu evi aldılar. Şimdi bize ‘15 sene daha borçlanacaksınız’ diyorlar” diye dert yandı. Devlet memuru bir vatandaş da, “Kızımı Cumartesi günü üniversite sınavına girecek. Elektrik, su yok. Kimse kentsel dönüşüme karşı değil. Yaptım olduya getirilmeye ve ranta karşı” diye konuştu.

Tozkoparanlılar parkta sabahladı

Elektriğe ihtiyacı var

17 aylık kızı Özge’nin elektriğe bağlı cihazlarla hayata tutunduğunu anlatan Özlem Karahan da, “Kızım hipotonik bir bebek. Evimizde bakımını sağlıyoruz. 3 cihazımız elektriğe bağlı. Özge yutkunamadığı için aspirasyon cihazı ile ağzından ve burnundan tükürüğünü çekmek zorundayız. Yoksa tıkanıp, nefes alamıyor. Etrafımızdaki apartmanların elektrikleri kesildi. Dün sadece bizim binanın elektriği kesilmedi. Ama su ve doğalgaz yok” dedi.

CHP milletvekilleri Turan Aydoğdu ve Emine Gülizar Emecan ile HDP Milletvekili Sezai Temelli Tozkoparanlıların sorunlarını dinlemek için parka geldi.

‘Elektriksiz, susuz nereye kadar gider?’

Milliyet’e konuşan TOZ-DER Başkanı Ömer Kiriş, şunları söyledi: “Haziran itibariyle yürütmeyi durdurma kararları kaldırıldı. Halk evinden çıkmamak için elinden geleni yapıyor. Ama tabii ki elektriksiz, susuz veya doğalgazsız nereye kadar gidecek. Bundan sonraki süreç yetkililerin insanları korkutarak polisle beraber tahliye işlemini gerçekleştirmek için uğraşacaklar. 10 gün içerisindeki süreç çok sıkı geçecek.”

13 yangın izleme kulesiyle ormanlar izleniyorBolu'da, ormanlar il genelinde bulunan 13 gözetleme kulesinden gece gündüz denetleniyor. 24 yıldır orman yangını izleme kulesinde çalışan Fahrettin Kurul, "Herhangi bir duman gördüğümüzde anons yapıyoruz. Bölge arazözümüz, ilk müdahaleyi yapıyor. Daha sonra yardım lazımsa diğer araçlar geliyor ve yangına müdahale ediliyor" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet