Geri Dön
GündemTrabzon vakada Rize’yi solladı

Trabzon vakada Rize’yi solladı

Haftalık Kovid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul’da 229.92, Ankara’da 343.08, İzmir’de 49.58 oldu. Trabzon ise 538.61 vaka yoğunluğu ile Rize’yi geçti

Trabzon vakada Rize’yi solladı

Sağlık Bakanlığı, il bazında 11-17 Eylül’de her 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaştı. Buna göre, söz konusu dönemde her 100 bin kişide Kovid-19 vaka sayısı İstanbul’da 229.92, Ankara’da 343.08, İzmir’de 49.58 oldu. Bu sayılar önceki hafta (4-10 Eylül) İstanbul’da 183.48, Ankara’da 282.66, İzmir’de 43.26 olarak hesaplanmıştı. Haftalık verilere göre, her 100 bin kişide en çok Kovid-19 vakası Trabzon, Malatya, Rize, Kayseri ve Kastamonu’da görüldü. Her 100 bin kişide en az Kovid-19 vakası görülen iller ise Muğla, Aydın, Van, Antalya ve İzmir olarak kayıtlara geçti. Koca, vaka yoğunluğu bir önceki haftaya göre en çok artan 10 ilin Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak, Tokat, Trabzon, Malatya, Yozgat, Düzce, Erzincan, Çorum olduğunu belirterek, “Bu illerden birindeyseniz şimdi daha da dikkatli olmalısınız. Nihai çözüm aşı, tedbirler şart” dedi.

Ne tedbir ne denetim

Haritaya göre, nüfusa oranla en çok vaka görülen Trabzon’da cadde ve sokaklardaki kalabalık dikkat çekerken, maske kuralına genellikle uyulmadığı görüldü. Kentte yaşayan Süleyman Önal, “Trabzon’da kimse maske takmıyor. Ne tedbir var ne denetim. Aşı olmayan insanlara kontrol yok. Sokakta sanki korona yokmuş gibi insanlar dolaşıyor. Her yer kalabalık. Denetimin sıkı olması gerekiyor” diye isyan etti. Şehrin kalabalık olduğuna ve turistlerin maske takmadığına dikkat çeken Oğuz Şişman, “Açık alanlarda toplum baskısı nedeni ile çoğu insan maske takıyor. Bazı kişiler ise takmıyorlar ama onlar azınlıkta olanlar. Lokanta ve kafeteryalarda insanlar dip dibe oturuyor. Mesafe sıfır. Adam yemek yiyecek, diye zaten maske takamıyor. Kimsenin pandemi kurallarına uyduğu yok. Saldı herkes artık. Zaten turist mevsimi. Turistler kesinlikle maske takmıyorlar. Uyarıyoruz, aldırış etmiyorlar” dedi. Kemal Kalmuk ise kent genelinde kuralların hiçe sayıldığını söylüyor:

“Kent genelinde kurallara uyulmuyor. İnsanlarımız bilinçsiz, sorumsuz. Paranoyak olanlarımız da var. Kurallara inanmayan da var. Maske kuralı artık hiçe sayılmaya başlandı. Maske sadece kendine değil, karşı tarafa da saygıyı gösterir. Trabzon bu gidişle ilk sıradan asla inemez. İnsanları duyarlı olmaya davet ediyorum.”

‘Doz sayısında dünyada 7. ülkeyiz’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 aşılama çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamada “Tüm dünyada 7. sıradayız” dedi.

Bakan Koca, Twitter’dan, dünya genelinde ülkelerin Kovid-19’a karşı aşılanma oranlarına ilişkin istatistiksel veriler sunan “Our World in Data” internet sitesinin son verilerini paylaştı. “Doz sayında dünyada 7. ülkeyiz” başlığıyla paylaşımda bulunan Koca, “Kovid-19’a karşı uygulanan toplam aşı dozu sayısında, nüfusu bize yakın ve aşı üreticisi olan Almanya’yı da geride bıraktık. Tüm dünyada 7. sıradayız. Türkiye’den önceki ilk 6 sırada, aşı üreticisi Çin ve ABD ile çok yüksek nüfuslu ülkeler var” bilgisini paylaştı. Koca, aşılamada ilk 10’daki ülkelere ilişkin sayısal verilere de paylaşımında yer verdi. 

193 can kaybı 26 bin 145 vaka

Türkiye’de dün 342 bin 145 Kovid-19 testi yapıldı, 26 bin 145 kişinin testi pozitif çıktı, 193 kişi hayatını kaybetti. İyileşenlerin sayısı ise 19 bin 199 oldu. 18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 69,98, birinci doz aşı yapılanların oranı yüzde 86,02 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de bugüne kadar uygulanan toplam aşı sayısı 107 milyon 641 bine yükseldi

Aşı olana gram altın

Manisa, Kula İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Kula Belediyesi iş birliğinde, 22-26 Eylül’de düzenlenen Beşibiryerde Turizm ve Sanat Festivali kamsamında aşı uygulama noktası kuruldu. Burada aşı olanlar arasından akşam konser alanında yapılan çekilişle 5 kişiye gram altın, 5 kişiye ise çeşitli hediyeler verildi. İlçe Sağlık Müdürü Dr. Aybüke Aslı Ayyıldız, bugüne kadar mobil aşı ekipleri ile mahallelere giderek çalışmalar yürüttüklerini, festival kapsamında da aşıya teşvik için böyle bir iş birliği yaptıklarını kaydetti. Kampanyanın festival sonuna kadar devam edeceğinin de altını çizen Dr. Ayyıldız, koronavirüsten korunmanın en kolay yolunun aşı olduğunu vurgulayarak, herkesi aşı olmaya davet etti. l

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sosyal medya fenomeni tekne turunun ücretini çok bulunca dehşet saçtıİstanbul Beşiktaş’ta arkadaşları ile boğaz turu yapan, aralarında sosyal medya ünlüsü Baran Taşkut'un da olduğu arkadaş grubu, tekne parasını çok bulunca tekne sahibi ve çalışanları önce darbetti sonra da silahla yaralayarak kaçtı. Beşiktaş Asayiş Büro Amirliği ekipleri,3 şüpheliyi yakalayarak gözaltına aldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler