Geri Dön

Turhan Selçuk’un 70 yıllık sanat yaşamı

Turhan Selçuk’un 70 yıllık sanat yaşamının tüm dönemlerinden seçilen eserlerinden oluşan “Turhan Selçuk Retrospektifi” sergisi, 17 Mayıs’ta İstanbul’da Yapı Kredi Kültür Sanat binasında açılacak.

Turhan Selçuk’un 70 yıllık sanat yaşamı

1940’lardan 2000’li yıllara dek Turhan Selçuk’un bütün dönemlerinden eserlerin görülebileceği sergi, Selçuk’un 1957 yılında Milliyet gazetesi için çizmeye başladığı ve “Halkını seven her dürüst ve namuslu kişide az çok Abdülcanbaz’lık vardır” diye tanımladığı ünlü tiplemesi Abdülcanbaz’ı merkezine alıyor.

Sergi kapsamında 400 kadar orijinal eser, karikatür ve mizah dergileri, Abdülcanbaz kitapları ve afişleri, sanatçının kendi yaptığı satranç takımı, kapak resimlerini çizdiği kitapları ve çeşitli portre fotoğrafları da görülebilecek.

Sade çizgileri ve derin mizah duygusuyla siyasal, toplumsal, bilimsel ve evrensel olayları eserlerinde yansıtan sanatçıyı, kardeşi İlhan Selçuk “Turhan’da zaman korkusu kalmadı… Zaman, artık Turhan’a çalışıyor” sözleriyle tanımlamıştı.

Adana'ya şırdan yetmiyorADANA'da kebaptan sonra en çok tüketilen lezzetlerden biri olan şırdan dolmasının fiyatları, canlı hayvan kesiminin az olması ve talebin artması nedeniyle bazı yerlerde 12 TL?ye kadar yükseldi. Lokantalar, talebe yetişmek için Türkiye?nin dört bir yanından şırdan tedarik etmeye çalışıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber