Geri Dön

Turistler geldi tava ciğer bitti

23 Nisan tatilini fırsat bilen yerli turistlerin akınına uğrayan Edirne’de ciğercilerin önünde uzun kuyruklar oluştu. Kentte hafta sonunda 1.5 ton tava ciğer satıldı.

Turistler geldi tava ciğer bitti

Edirne, ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ ile hafta sonu tatilinin birleşmesiyle yerli turistlerin gözdesi oldu. Akın akın gelen vatandaşlara, her hafta sonu kenti ziyaret eden Bulgar turistler de eklenince Edirne’deki tüm otel ve pansiyonlar doldu. Yerli turistler, başta Mimar Sinan’ın “Ustalık eserim” dediği Selimiye Cami olmak üzere kentin tarihi alanlarını gezdi. Edirne’nin ünlü tava ciğeri ise büyük ilgi gördü. Tava ciğer yapan lokantaların önünde uzun kuyruklar oluşurken, kentte hafta sonunda 1.5 tonun üzerinde ciğer satıldığı belirtildi.

‘Siparişe yetişemedik’

Edirne Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, müşterilere ciğer yetiştiremediklerini belirtirken, “Kentimize yönelik ciğer turizmi oluştu. Talep o kadar fazla ki canla başla tava ciğer yapmamıza rağmen siparişe yetişmekte zorlanıyoruz” dedi. Ciğerci Erdal Akgün de taleplere cevap vermek için yeni soğuk hava deposu kurarak ciğerleri stokladığını söyledi. İstanbul’dan arkadaşlarıyla Edirne’ye gezmek için turla gelen Nilgün Değirmenci, ciğer yemek için dakikalarca kuyrukta beklediklerini belirtti. Eskişehir’den eşi ve çocuklarıyla Edirne’ye gelen Şükran Alay, “Tava ciğer için yarım saat kuyrukta bekledik ama beklediğimize değdi” diye konuştu. Mümtaz Sürücü, “Sırf ciğer yemek için 45 dakikadır kuyrukta bekliyoruz. Ama 45 dakika daha beklerim, o kadar lezzetli” dedi.

Turistler geldi tava ciğer bitti

Otellerde yüzde yüz doluluk

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, özelikle hafta sonları otellerde doluluk oranının yüzde 100 kapasitesine ulaştığını söyledi. Son 2 ayda Edirne’yi 200 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Hacıoğlu, “Edirne tarih ve kültür turizminin odak noktasıdır. 2017’de Selimiye Camii’ni 2 milyon kişi ziyaret etti. Ziyaretçiler gezilerinin ardından meşhur yaprak ciğeri için ciğercilerin önünde uzun kuyruk oluşturuyor. 5-6 Mayıs’ta Kakava ve Hıdırellez şenliklerine de 50 bin kişi bekliyoruz” dedi.l ALİ CAN ZERAY DHA

Kahvehaneyi pompalıyla böyle yaradıKüçükçekmece'de otomobille gelen pompalı tüfekli saldırgan kahvehaneyi taradı. Olayda 1 kişi bacağından yaralanırken, dehşet anlarını sokakta oturanlar cep telefonu kameraları ile görüntüledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber