Geri Dön
GündemTürk doktordan sendrom keşfi

Türk doktordan sendrom keşfi

Marmara Üniversitesi Çocuk Alerji-İmmünoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Özen, ‘CHAPLE Sendromu’ olarak tanımlanan yeni bir hastalık türünü keşfederek tıp literatürüne kazandırdı

Türk doktordan sendrom keşfi

Marmara Üniversitesi Çocuk Alerji-İmmünoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Oğuzhan Özen, Türk kökenli aileler ile komşu coğrafyadaki bireylerde görülen bağışıklık sistemi hastalığı CHAPLE Sendromu’nu Milliyet’e anlattı.

Hastalığın bebeklik döneminde ortaya çıktığını anlatan Özen, “Hastaların bağırsaklarındaki CD55 isimli kompleman düzenleyici protein kaybı, birçok sistem ve organı olumsuz etkiliyor. Sendrom beraberinde albumin düşüklüğüne bağlı göz çevresi ve bacaklarda ödem oluşmasını tetikliyor. Ayrıca ishal, karın ağrısı ve kusma gibi bağırsak rahatsızlığı, vitamin ve minerallerin emilim bozukluğu nedeniyle büyüme geriliği, kansızlık ve kemik zayıflığı gibi bulgular da görülüyor. Bazı hastalarda inflamatuvar bağırsak hastalığı tablosu da ortaya çıkabiliyor” dedi.

‘Ortadoğu hastalığı’

Özen, “CHAPLE üzerinde 2013’ten bu yana çalışıyorum. Araştırmanın 2 yıllık kısmı ABD’de geçti. Araştırmaların ilk etabında 10 Türk hasta ile birkaç Arap hastayı inceledik. Neden bizim insanımız da veya komşu coğrafyada tespit ettik derseniz en büyük ihtimal kalıtsal nedenler olabilir. Aslında düzenleyici bir proteinin vücutta üretilememesi bu sendromu tetikliyor. Hastalık Ortadoğu coğrafyasını etkiliyor” diye konuştu.

CHAPLE adını verdikleri sorunun tıp literatürüne girdiğini kaydeden Özen, “Çalışmayla anlaşıldı ki, CD55 isimli kompleman düzenleyici protein bağırsak sağlığını korumada son derece önemli bir role sahip” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Yatırım Fonu Nedir?Yatırım Fonu nedir? Birikimlerinizi doğru değelendirip, yatırımlarınıza değer katmaya ne dersiniz?
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler