Gündem Türk Operası efsane sopranosunu kaybetti

Türk Operası efsane sopranosunu kaybetti

23.09.2016 - 12:39 | Son Güncellenme:

Türk Operası, efsanevi Baş Sopranosu Leyla Demiriş’i kaybetti.

Türk Operası efsane sopranosunu kaybetti

1964 yılında henüz konservatuar öğrencisiyken Turandot operası “Liu” başrolü ile başlayan sanat hayatını ve baş solistlik görevini otuzdan fazla yabancı opera ve birçok Türk Operası’nın en büyük partileri yorumlayarak sürdüren Türk operasının Primadonnası Leyla Demiriş, tedavi gördüğü Fulya Acıbadem Hastanesi’nde 23 Eylül Cuma günü hayata gözlerini yumdu. Demiriş adına 26 Eylül Pazartesi günü saat 11:00’de Süreyya Operası’nda tören düzenlenecektir.

Haberin Devamı

Soprano Leyla Demiriş’in, eşi besteci Devlet Sanatçısı Okan Demiriş’in kendisine ithafen bestelediği “IV. Murat”, “Karyağdı Hatun”, “Yusuf ile Züleyha” isimli Türk operaları ve Adnan Saygun’un “Köroğlu” isimli operası ile Mevlâna Oratoryosu’nun dünya prömiyerlerindeki başarılı yorumu, Türk kültür ve sanatına yapmış olduğu çok değerli bir hizmet olarak biliniyor.
E.Cartis, A.Florescu, V.Campagnano, N.Nikolov gibi dünyaca ünlü şan pedagogları ile çalışan ve ilk plağını 1986 yılında çıkaran Soprano Leyla Demiriş, yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da önemli başarılara imza attı. Sanatçının, görkemli kariyeri boyunca Romanya, Amerika Birleşik Devletleri, Çekoslovakya, Yugoslavya, Bulgaristan¬, Almanya gibi ülkelerin başkent ve önemli şehirlerinde Tosca, Madam Butterfly, Cavalleria Rusticana, İl Trovatore, Nabucco operalarındaki başarısı büyük ilgi topladı, verdiği konser ve resitaller büyük yankı uyandırdı.

Haberin Devamı

Soprano Leyla Demiriş, 1964 yılında başlayan solistlik kariyerini en son İstanbul Devlet Operasının kuruluşunun 45. Yılı onuruna düzenlenen özel konserle noktalamış, 1964 yılından 2005 yılına kadar 41 yıl Baş Solist olarak devamlı başrollerde oynayan müstesna bir soprano olmuştu. Leyla Demiriş, eşi Okan Demiriş ile, sanat hayatları boyunca uluslararası seviyede eserler üreterek Türk operasını dünyaya tanıtma hedefini misyon edinmişti.
Tüm Dünyada Türk Operasını Temsil Etti
New York Metropolitan Operası’nda, NY Senfoni Orkestrası eşliğinde konser veren ilk Türk opera sanatçısı olan Demiriş, 1. Uluslararası İstanbul festivalinin açılışını “Köroglu “operası ve 1. İzmir Uluslararası festivalinin açılışını “Karyağdı Hatun” operası ile yaparken, Ankara, Aspendos ve İstanbul Uluslararası festivallerine defalarca baş soprano olarak katıldı. Leyla Demiriş ayrıca Romanya Köstence Festivalinde Verdi’nin İl Trovatore ve Üsküp Opera Festivaline de Verdi’nin Nabucco operaları ile katılmış, büyük başarılar kazanmıştır.
Genç Yetenekler Kazandırıyordu
Genç yaşta kaybettiğimiz, Türk Operasının büyük ustası, Devlet Sanatçısı, dünyaca ünlü bestecimiz merhum Okan Demiriş ile evli olan Leyla Demiriş, son olarak yıllar içinde edindiği birikimlerini genç yeteneklerle paylaşıyor ve geliştirdiği çok özel şan teknikleri ile birçok Türk sanatçı yetiştiriyordu.
Primadonna Leyla Demiris // Oynadığı Opera ve Eserler
Opera temsilleri, senfoni orkestraları eşliğinde konserler, resitaller, bant, plak, CD kayıtları ve önemli birçok festival açılışı ile dolu geçen sanat yaşamında Soprano Leyla Demiriş’in oynadığı operalar.
G.Puccini: Tosca (Floria Tosca),
Madam Butterfly, (Butterfly),
Turandot (Liu), (İstanbul ilk söyleniş)
La Boheme (Mimi),
Suor Angelica (Suor Angelica), (İstanbul ilk söyleniş)
G.Verdi:
- Othello (Desdemona), (İstanbul ilk söyleniş)
- Don Carlos (Elizabetta), (İstanbul ilk söyleniş)
- İl Trovatore (Leonora),
- Nabucco (Abigaille), (Türkiye ilk söyleniş) (1995 Aspendos Festivali)
P.Mascagni: Cavalleria Rusticana (Santuzza),
U.Giordano: Andrea Chenier (Maddalena),
L.V. Beethoven: Fidelio (Leonora), (İstanbul ilk söyleniş)

Haberin Devamı

W.A.Mozart: Don Giovanni (Donna Elvira) (İstanbul ilk söyleniş)
P.I. Tchaikovsky: Eugene Onegin (Tatyana), (İstanbul ilk söyleniş)
B.Smetana: The Bartered Bride (Marjenka), (İstanbul ilk söyleniş)
O.Nicolai: The Merry Wives of Windsor (Anna), (İstanbul ilk söyleniş)
E.Kalmann: The Gypsy Princess / Çardaş Fürstin (Sylva), (İstanbul ilk söyleniş)
F.Lehar: The Land of Smiles (Lisa), / Tebessümler Diyarı, (İstanbul ilk söyleniş)
Türk Besteciler :
O.Demiriş :
- IV. Murat (Kösem Sultan), (1980 Dünya Prömiyeri – İstanbul)(1983 Ankara Devlet Operası) (1990-91 İstanbul uluslar arası Müzik festivali), (2002 Aspendos Opera Festivali)
- Karyağdı Hatun (Yazgülü), (1986 Dünya Prömiyeri – İstanbul) (1986 I.Uluslar arası İzmir Festivali Açılış) (Ankara Müzik Festivali 1987)
- Yusuf and Züleyha (Züleyha), (1990 Dünya Prömiyeri – İstanbul)
N.Kodallı: Atatürk Oratoryosu, (Soprano solo)
A.A.Saygun: Köroğlu (Günayım), (1973 I. İstanbul Uluslar arası Festivali Açılışı)
Yunus Emre Oratoryosu (soprano solo), (I. İzmir Uluslar arası Festivali Açılışı) (1990Ankara Müzik festivali) (1991 Bursa uluslar arası Müzik Festivali)
A.D. Sinangil Mevlâna Oratoryosu (soprano solo), (1986 Dünya Prömiyeri)