Geri Dön
GündemTürkiye 1300 IŞİD'liyi öldürdü

Türkiye 1300 IŞİD'liyi öldürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin şimdiye kadar Suriye ve Irak'ta 1300 IŞİD'liyi etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

Türkiye 1300 IŞİD'liyi öldürdü

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Türkiye'nin PKK ve IŞİD'le mücadelesiyle ilgili açıklamalar yaptı.

Orgeneral Akar, IŞİD konusunda şu bilgileri verdi:

"Benzer şekilde DAEŞ de özellikle bölgemize, genel olarak ise dünyaya tehdit teşkil eden en barbar terör örgütlerinden biridir. Bu örgütün hiçbir şekilde İslamı ve Müslümanları temsil etmesi söz konusu değildir. Önemli şehirlerimize yönelen kanlı intihar saldırılarının yanı sıra son zamanlarda sınırdaki ilimiz Kilis, DAEŞ tarafından hedef alınmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak biz DAEŞ'i terör örgütü olarak görmekteyiz, 2013'te bu tanımlama yapılmıştır ve o günden beri de bu örgüte karşı terörist muamelesi yapmaktayız. Bugüne kadar Suriye ve Irak'ta TSK tarafından yaklaşık bin 300 DAEŞ mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş, çok sayıda silah, roket, mevzi, araç ve bina imha edilmiştir."

Suriye bataklığa dönüştü

10. Balkan Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Konferansı'nın açılışında kürsüye çıkan Orgeneral Akar, "Suriye krizi, II. Dünya Harbi'nden bu yana dünyanın en büyük insani krizi olma niteliğini taşımaktadır. Bu kriz, 500 binden fazla insanın yaşamına mal olmuş ve milyonlarcasının da evlerini terk etmelerine sebep olmuştur. Maalesef Suriye şimdi bir bataklığa dönüşmüş durumdadır" diye konuştu.

PKK ve PYD'nin işbirliği apaçık ortada

Genelkurmay Başkanı Akar, PYD ve PKK arasındaki ilişkiye de değindi:

"PYD/YPG, PKK terör örgütünün Suriye'deki uzantısı olarak ortaya çıkmıştır. Bu iki örgütün birbiriyle irtibatı ve işbirliği apaçık ortadadır. Bu durum dünyanın büyük bir çoğunluğu ve uluslararası kuruluşlar tarafından tanınmaktadır. PKK bir taraftan masum insanları öldürürken, diğer taraftan da uluslararası kamuoyunda meşruiyet kazanma gayreti içerisinde bulunmaktadır."

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Çin'in yarattığı korku ABD'yi ayağa kaldırdıDaha önce görülmemiş bir nükleer hipersonik füze teknolojisi geliştirdiği ortaya çıkan Çin'in yarattığı korku, Washington yönetimini sarmış durumda. Cumhuriyetçi kongre üyesi Gallagher, Biden yönetimini sert şekilde eleştirerek bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini savundu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler