Geri Dön

Türkiye bizsiz, biz Türkiye’siz olamayız

ÜNİVERSİTE’yi Türkiye’de okuyan Şabanali Ahmed, Saliha Emin ve Aydoğan Ali, 4 Ekim’de Bulgaristan’da yapılan genel seçimlerde Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nden (HÖH) parlementoya girdi... Türk asıllı milletvekilleri Türkiye’de aldıkları eğitimin hem mesleki anlamda hem de siyasi kariyerlerinde kendilerine çok şey kattığını ifade etti...

Türkiye bizsiz, biz  Türkiye’siz olamayız

Bulgaristan’da 4 Ekim’de yapılan seçimlerde üniversite eğitimini Türkiye’de alan üç aday, 240 sandalyeli parlamentoya girdi. Türkiye’de çok faydalı bir eğitim aldıklarını belirten Türkiye diplomalı vekiller, “Kariyer anlamında ve siyasette bu eğitim bize çok şey kattı” açıklamasında bulundular.
Türkiye’nin Türk Cumhuriyetleri ve Akraba topluluklarına yönelik olarak 1992 yılında uygulamaya koyduğu ve 1994 yılında ilk lisans öğrencilerinin kabul edilmeye başlandığı Büyük Öğrenci Projesi siyasi alanda ilk meyvelerini vermeye başladı. Bulgaristan’dan gelerek yüksek öğrenimini Türkiye’de yapan Şabanali Ahmed, Saliha Emin ve Aydoğan Ali, 4 Ekim’de Bulgaristan’da yapılan genel seçimlerde çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi’nden (HÖH) vekili seçilerek 240 sandalyeli Bulgar parlamentosuna girmeye hak kazandı.

‘Türkiye özlemi vardı’
Kırcaali’den 3. sıradan milletvekili seçilen Şabanali Ahmed, Konya Selçuk Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi’nden 2005 yılında mezun olmuş. Ülkesine döndükten sonra Bulgaristan Yüksek İslam Şurası Başkanlığı’na kadar yükselen Ahmed, İstanbul İlahiyat fakültesinden de doktora almış. Diyanet işlerinde toplumun sınırlı bir kesimine hitap ettiği için tüm toplumun sorunlarıyla ilgilenme amacıyla siyasete girdiğini belirten Ahmed, Türkiye’ye neden gittiği konusunu da şöyle anlattı:
“O dönem bir Türkiye özlemi vardı. Yurtdışında bir üniversite okuyorsunuz hem de Türkiye özleminizi gideriyorsunuz. Oradaki eğitimden istifade etmek benim için hayal düzeyindeydi. Kontenjan çok sınırlıydı. Burada ilahiyat üzerine yüksek eğitim yoktu. Ben tek tercih yaptım ve Selçuk İlahiyat Fakültesi’ne girdim.”

Hem okudu hem çalıştı
Aydoğan Ali, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Şumen (Şumnu) kentinden birinci sıradan milletvekili. Aslen Razgradlı olan Ali, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Öğrenci olduğu dönemde HÖH’ün İstanbul temsilciliğinde görev yapan Ali, 2004 yılında mezun olduktan sonra yüksek lisansını da Sabancı Üniversitesi’nde Avrupa Çalışmaları üzerine yapmış. 2006’da AB milletvekilinin yanında görev teklif edilince doktora fikrinden vazgeçip Bulgaristan’a dönmüş. Ama istediği işe girememiş ve parti ile arasına mesafe koymuş. 7 yıl partiden uzak kalan Ali’ye, HÖH teşkilatlarının tavsiyesiyle milletvekili adayı olması teklif edilmiş. O da bu teklifi kabul etmiş.

Dedesi etkiledi
Saliha Emin, Kırcaali 4. Sıradan milletvekili. 2000 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitiren Emin, Türkiye’deki balkan öğrenci birliğini kurmuş. Emin’in Ankara’ya gitmesi daha önce Türkiye’ye göç eden dedesinin ısrarı olmuş. O dönem Sofya Üniversitesine de kabul edilen Emin tercihini Türkiye’den yana kullanmış. Mezun olduktan sonra TRT’nin Dış Yayınlar Dairesi’nde bir yıl kadar çalışan Emin, 2001’de Bulgaristan’a dönerek Tarım Bakanlığı’nda Parlamento temsilciliği görevine getirimmiş. 2003 yılında HÖH’ün gençlik kolları başkanı seçilen Emin, son 4 yıldır partinin genel merkezinde hem teşkilattan sorumlu kalem müdürlüğü yapmış hem de Türkiye ile olan ilişkileri yürütmüş.


Ankara’ya geldiğimizde ‘icazet aldı’ diyorlar
Şabanali Ahmed’e göre Bulgaristan’daki bir partinin Türkiye ile ilişki kurmasında hiçbir sakınca yok. HÖH’ün Ankara’ya gitmesi sonrasında kopartılan yaygaraların kasıtlı yapıldığını söyledi. Türkiye ile olan ilişkileri devam ettireceğini belirten Ahmed şöyle devam etti: “Türkiye’nin geneli açısından baktığımızda aramızda bir fark görmüyoruz. Biz Türkiye’siz, Türkiye’de bizsiz olamaz. Buradan giden ve Türkiye’de yaşayan 500 bin nüfustan bahsediyoruz. Akrabalarımız var bağlarımız var. Ankara’ya gittiğimizde niye gidildi. İcazet mi alındı, hangi dilde konuşuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ediyoruz. Heyette Türkçe bilmeyen yok, tercüman aracılığıyla konuşacağız. Yani akıl var mantık var. Genel başkan da ‘tabi ki ana dilimizle konuştuk’ dedi. Türkiye ile ilişkilerin parti olarak çok önemsiyoruz. Görev yaptığımız sürece de bu ilişkilerin geliştirilmesi için çaba sarf edeceğiz.”

‘Üniversitede hayatı da öğrendik’
Türkiye’de aldıkları üniversite eğitiminin kendilerine büyük katkılar sağladığını ifade eden Saliha Emin, “Özellikle 18-23 yaş arası düşünce yapımızın oluştuğu yıllar. Türkiye’de almış olduğumuz eğitim dünyaya bakış açımızın kişiliğimizin oluşmasına yardımcı oldu. Ankara üniversitesinden aldığım eğitimden çok memnunum. Orada geçirdiğim 4 yılda aldığım bilgileri mesleki kariyerimde kullandım, şimdi de siyasi kariyerimde kullanıyorum, çok memnunum” diye konuştu.
Şabanali Ahmed ise Türkiye’nin eğitim anlamından kendisine çok şey kattığını ifade etti. Ahmed, “Aldığım eğitim bana Hayatı öğretti, sosyal ilişkileri kurma anlamında bir üniversite eğitimi olmakla beraber bir hayat eğitimi aldık. Türkiye’nin eğitim sisteminden özellikle kendi ilahiyat alanında maksimum düzeyde istifade ettim.
Gerek hocalar gerekse Türkiye’nin toplumuyla kurduğumuz ilişkilerde hayata daha iyi tutunmamız ve önümüze hedefler koyup devam etmemiz anlamında çok boyutlu bir eğitim oldu. Türkiye’de okumaktan memnun kaldık” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye’den gelen oyları çekemiyorlar’
Seçim öncesi Türkiye’den gelecek oylar konusunda kopartılan yaygaralara değinen Aydoğan Ali de “Yurtdışından makul sayıda oy geldi. Diğer partilere de yurtdışından yüklü oy geldi. Bulgarların AB ile sorunu yok. Türkiye’de 135 sandık açıldı gözlerine batıyor. 2 sene sonra Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı seçimi var. O sandıklar o zaman da kurulacak. Cumhurbaşkanı Türk olmayacağı için aday olacak kişi Türkiye’den de oy isteyecek” diye konuştu.

‘Kimliğimizi korumak için çalışacağız’
Şabanali Ahmed, Bulgaristan’da Türklerin yaşadığı bölgelere HÖH’ün sayesinde yatırım ve hizmetlerin girdiğini ancak 2009-2013 arasında iktidar olmadıkları için mağdur olduklarını ifade etti.
Milletvekili olarak öncelikle temsil ettikleri bölgelerde mevcut projelerin devamını ve tarım sektörünün kazancını artırmayı hedeflediklerini ifade eden Ahmed, “Bunun yanında öz aidiyetimizin asimile edilmemesi için çabalayacağız. Dilimizi ve dini kimliğimizi korumak için çaba sarf edeceğiz” dedi.

Sahte validen şok sözler! Dolandırıcılıkla geçiniyorumAdana’da düzenlenen operasyonla gözaltına alınan ve 7 ayrı ilde yaşayan 10 iş insanını telefonla arayıp, kendilerini 'vali' olarak tanıtarak 240 bin lira dolandırdığı belirlenen 12 şüpheliden, 3’ü kadın 7 kişi tutuklandı. Çete lideri Nevfel K.'nin (42) hakkında suçlamaları kabul ederek, "Ben geçimimi dolandırıcılıkla sağlıyorum" dediği öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber