Geri Dön
GündemTürkiye kahraman şehitlerine koştu

Türkiye kahraman şehitlerine koştu

Cesaret ve kahramanlıkla bir ulusun kaderini değiştiren Mehmetçik, ‘18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıldönümünde tüm yurtta düzenlenen törenlerle anıldı. Vatandaşlar, kanlarıyla yazdıkları destanla tüm dünyaya “Çanakkale geçilmez” sözünü haykıran kahramanlar için şehitliklere akın ederken, etkinliklerde pandemi tedbirleri elden bırakılmadı.

Türkiye kahraman şehitlerine koştu

 

- Ankara’daki anma, Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki Dışişleri Şehitliği’nde gerçekleşti. Törende şehitliğe çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından saygı atışı yapıldı.

Şiir okudular

- Kocaeli’nde asker üniforması giyen tiyatro oyuncuları, “Dur Yolcu” diyerek durdurdukları tramvayda vatandaşlara Türk bayrağı dağıttıktan sonra Necmettin Halil Onan’ın kaleme aldığı “Bir Yolcuya” şiirini okudu.

- Mersin’in Erdemli Belediyesi Kadın Mehteran ekibi tarafından hazırlanan klipte “Unutana yine hatırlatırız” mesajı verilerek, “Bu bayrak” şiiri seslendirildi.

- Çanakkale Savaşları’nda gösterdiği kahramanlıkla efsaneleşen ‘Koca Seyit’ lakaplı Seyit Çubuk, memleketi Balıkesir’in Havran ilçesindeki mezarı başında dualarla anıldı.

- Yozgat’ta, Çanakkale Savaşı’nda 200’den fazla öğrencisi şehit olduğu için iki yıl mezun veremeyen Yozgat Lisesi’nde dualarla anma töreni yapıldı.

- Diyarbakır’da, 57. Alaya Saygı Yürüyüşü yapıldı. Türk bayrağı açan askerler “Şehitler ölmez vatan bölünmez” sloganıyla yürüdü.

- Tunceli’deki bir rehabilitasyon merkezinde düzenlenen etkinlikte ise özel çocuklar, şehitler için ‘ay yıldız’ koreografisi oluşturarak 106 balonu gökyüzüne bıraktı.

- Tokat ve Sivas’ta vatandaşlara Çanakkale kahramanlarının cephedeki bir öğününü oluşturan üzüm hoşafı ve ekmek ikram edildi.

- Adana’da Asri Mezarlığı Şehitliği’nde düzenlenen anma törenine katılan şehit kızı Zehra Bardakçı (12), “Babamı çok özlüyorum ama böyle bir mertebede olmasından dolayı gururluyum” dedi.

- Mersin’de şehitlikte tören düzenlenirken, Çanakkale destanının simgelerinden olan Nusret Mayın Gemisi’nin de bulunduğu Çanakkale Zaferi Kültür Parkı’ndaki anmada şehitler anısına fidan dikildi.

- Çanakkale’den sonra Türkiye’nin ikinci büyük şehitliği olan Edirne’deki Asker Hastanesi Şehitliği’nde düzenlenen törenle şehitler anıldı.

Bebek sahilde demirli lüks teknede yangınİstanbul Bebek sahilinde bulunan demirli lüks bir teknede yangın çıktı. Çevrede paniğe neden olan yangın, itfaiye ekipleri tarafından kısa sürede söndürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet