Gündem Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı öğrencilerle buluştu! 'Artık hayalinin sınırı burası'

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı öğrencilerle buluştu! 'Artık hayalinin sınırı burası'

20.03.2024 - 13:13 | Son Güncellenme:

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, memleketi Mersin’in Silifke ilçesinde mezun olduğu Atatürk Orta Okulunu ziyaret etti.

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı öğrencilerle buluştu Artık hayalinin sınırı burası

Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok ve öğrenciler tarafından okul bahçe girişinde karşılanan Gezeravcı, 1990-1993 yılları arasında Atatürk Orta Okulunda okuduğunu ve mezun olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

Türkiye’nin insanlı ilk uzay misyonunu tamamladıktan sonra Türkiye’ye geri dönüş yaptığını ifade eden Alper Gezeravcı, “Bugün normalde Mersin ve Adana’da planlı olan faaliyetlerimiz vardı. Orada sizden biraz daha büyük yaştaki ağabeylerinizle üniversite öğrencisi olan kardeşlerimizle buluşacaktım ama mezun olduğum okulun burası olması ve sizlerle buluşmak istemem sebebiyle hemen öncesinde buraya da program eklemek istedik. Sizlerle bir arada bulunmaktan dolayı çok mutluyum” dedi.

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Gezeravcı, “Sizlere söylemek istediğim birkaç küçük husus var. Ben sizin yaşınızda iken bu okulda yukarıdaki şubelerde orta 1, 2 ve 3. sınıfı okurken benim hayalimin sınırı gökyüzünde görebildiğim uçaklardı. Bu okulumuzun emekleri ile öğretmenlerimizin çabası ile çok şükür hayal ettiğimiz yere erişmek imkanı oldu. Sadece gökyüzünde uçan uçakları hayal edebiliyor, daha ötesini hayal edemiyordum. Artık devletimizin sağlam iradesi ile Türkiye Cumhuriyeti olarak uzaya da adım attık. İnşallah bundan sonra uzayın daha ötesine gideceğiz. Daha iyi yollar sizlere kısmet olsun. Yolunuz bahtınız açık olsun. Geleceğiniz parlak olsun” diye konuştu.

Haberin Devamı

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı öğrencilerle buluştu Artık hayalinin sınırı burası

“BU İŞİN HAYALİNİ KURABİLMEYE BAŞLADIM”

Konuşmaların ardından Alper Gezeravcı, mezun olduğu 3/C sınıfını ziyaret edip, öğrencilerle sohbet etti.

43 yaşına kadar astronot olmak gibi bir hayalinin bulunmadığını ifade eden Gezeravcı, “O zamanlar astronot olmak gibi bir hayalim yoktu. Çünkü Türkiye Cumhuriyetimizde herhangi bir insanlı uzay görevi yapılmamıştı. Uzayla ilgili bir şey olduğunda ben kendi kendime 'Alper, senin hayallerinin limiti gökyüzü. Gökyüzünde uçan uçaklara eriştin. Artık hayalinin sınırı burası.' Daha ötesini hayal etmeye hiç teşebbüs etmedim. Ne zaman ki devletimiz, sayın Cumhurbaşkanımız uzaya ilk Türk vatandaşının gönderileceği kararını açıkladı, o andan itibaren bu işin hayalini kurabilmeye başladım” dedi.

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı öğrencilerle buluştu Artık hayalinin sınırı burası

Öğrencilere önerilerde bulunan Gezeravcı, “Kendi zihninizin içinde, kendi bünyeniz içindeki taşıdığınız güce her zaman güvenin. Bir şeyi bininci denemenizde başaramıyor olabilirsiniz hiç önemi yok. Artık başarısızlıklardan da bir şey öğrenebildiğimizin bilincinde olun yeterli. Moral motivasyonunuz bozulmasın. Sizin önünüzdeki en büyük engel, yapabileceğiniz halde size bir şey yapamayacağınızı söyleyen insanlardır ve moralsizliktir. Başarısızlıktan moralsizliğe geçmeye hiç gerek yok” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Alper Gezeravcı'nın Silifke'de öğrencilerle buluşmasından çok mutlu olduklarını ifade eden Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok, Gezeravcı'nın ismini yaşatacaklarını söyledi.