Gündem Türkiye'nin uzay yolculuğu neden ertelendi? Bakan Kacır CNN Türk'te açıkladı

Türkiye'nin uzay yolculuğu neden ertelendi? Bakan Kacır CNN Türk'te açıkladı

17.01.2024 - 20:23 | Son Güncellenme:

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu ertelendi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır CNN Türk ekranlarında ertelenmenin sebebini açıkladı.

Uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın yer alacağı Axiom-3 uzay misyonuna ilişkin fırlatmanın ertelendiği duyuruldu. Fırlatmanın bu gece (18 Ocak Perşembe) TSİ 00.49’da yapılması planlanıyor.

Haberin Devamı

Türkiyenin uzay yolculuğu neden ertelendi Bakan Kacır CNN Türkte açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır CNN Türk ekranlarında ertelenmenin sebebini açıkladı. Kacır şu ifadeleri kullandı: Teknik kontrollerin bir kısmı fırlatmadan birkaç saat önceden yapılıyor. Bunların yarına kadar yapılması ön görülüyor. Bizlere ifade edilen doğrudan bir sorun yok. Roket sistemlerinin alt sistemlerin kontrollerinin tamamlanması için biraz daha zaman alacağı için ek süre gerekti. Takip edenler bunu bilirler. Uydu fırlatmamızda da görmüştük, son 1 dakikada bile ertelendiğini gördük. Heyecanımızı kaybetmeyelim. Bunlar havacılık ve uzay meraklıları için sürpriz değil. Ümit ediyoruz bu teknik kontroller tamamlanmış olsun. Aslolan bunun Türkiye geleceğine katacağı anlam.

Haberin Devamı

Türkiyenin uzay yolculuğu neden ertelendi Bakan Kacır CNN Türkte açıkladı

UZAY'DA DENEYLER YAPACAKLAR

Dünyada yüzlerce astronot uzaya gönderildi. Biz hiç göndermemiştik. Hedeflerimizden biri de uzay misyonunu gerçekleştirmekti. Astronot ilanının ilk ayı bilim insanlarımıza bilimsel deney tekniklerini paylaşmaları üzerine çağrı yaptık. Yeryüzünde hepimizin günlük yaşamını etkileyen en temel kanunların başında yer çekimi kanunu var. Yeryüzünde gerçekleştirme imkanı bulamadığımız deneyleri yapma imkanı buluyoruz. Uzay sistemlerinin yakıtlarına ilişkin bir deneyi Alper Gezeravcı gerçekleştirecek.

FIRLATMANIN YARIN GECE TSİ 00.49’DA YAPILMASI PLANLANIYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır fırlatmanın yarın gece TSİ 00.49'da yapılmasının planladığını belirterek, “Bu sürede fırlatma öncesi teknik kontrollerin tamamlanması planlanıyor. Astronotumuz Alper Gezeravcı’nın bu tarihi misyonu başarıyla gerçekleştirmesi için heyecanla beklemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

SpaceX’e ait Dragon uzay aracıyla NASA'nın ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden bu gece TSİ 01.11'de Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) fırlatılması bekleniyordu. Gezeravcı’nın “Görev Uzmanı” olarak yer alacağı 4 kişilik ekipte, Michael Lopez-Alegria, Walter Villadei ve Marcus Wandt yer alıyor.