Geri Dön
Gündem‘Türkiye'ye özgü bir model geliştirilmeli’

‘Türkiye'ye özgü bir model geliştirilmeli’

Kamu Denetçiliği Kurumu'nun (KDK) Diyarbakır'da sokak köpeklerinin saldırısına uğrayan bir vatandaşın yaptığı başvuru üzerine aldığı tavsiye kararında, hayvan popülasyonunun kontrol altına alınmasına yönelik dünyadaki uygulamaları mercek altına aldı.

‘Türkiye'ye özgü bir model geliştirilmeli’

ÖNDER YILMAZ Ankara - Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi'ne atıf yapılan KDK tavsiye kararında, bazı ülke uygulamaları şöyle:

İNGİLTERE: Kısırlaştırma yapılıyor. Toplanan hayvanlar yedi gün barınaklarda tutuluyor, süre sonunda sahiplendirilemeyen hayvanlar, hayvan refahı kuruluşlarına gönderiliyor ya da itlaf uygulanıyor. 

FRANSA: Sokak hayvanları sadece geçici süre için barınaklarda tutuluyor. Sahiplendirilemeyen hayvanlara, veteriner hekim gözetiminde itlaf uygulanabiliyor. Hayvanlara yapılan işkence suçlarına 2 yıl hapis ve 30.000 Euro para cezası uygulanıyor.

BELÇİKA: Ülkede mikroçip ve dövmeler yardımıyla zorunlu kayıt sistemi uygulanıyor. Sahipsiz hayvanların kontrol altında tutulması için bakımevlerine yerleştirilmeyen hayvanlar için itlaf işlemi gerçekleştiriliyor.

İTALYA: Sahipsiz hayvanlar için kısırlaştırma yapılıyor. Hayvanları gereksiz yere öldürmenin ya da kötü muamelenin cezası 18 ay hapis ve 15.000 Euro para cezası.

ALMANYA: Sahipsiz hayvanlara yönelik zorunlu kayıt sistemi uygulanıyor, söz konusu hayvanlar barınaklara yerleştiriliyor.  Almanya’da hayvanlara yönelik itlaf işlemi yasak.

İSPANYA: Sokak hayvanlarının kayıt altına alınması zorunlu. Kısırlaştırma maddi ve altyapı eksikliği nedeniyle yeterli değil.

TAYVAN: Köpeklere uygulanan işkence ileri düzeyde. Başıboş köpekleri yakalayıp bir kafese koymak ve içi su dolu bir tankta boğulmalarını beklemek bir tür gelenek.

HİNDİSTAN: Sayı yoğunluğu nedeniyle köpekler genellikle itlaf ediliyor. İçi su dolu bir tank içinde bir tür römorkta tutularak elektrik uygulanarak itlaf ediliyorlar.

‘İtlaf, yaşam hakkına müdahale’

KDK, Türkiye için de değerlen dirme yaptı. Türkiye’de sokak hayvanlarına yönelik itlafın hukuki zemini olmadığına vurgu yapılan kararda, “Avrupa’da sokak hayvanlarının bulunmadığı teşhisinden hareketle her türlü sokak hayvanlarının itlaf edilmesine yol açacak şekilde bir düzenleme nin yapılmasının hayvanların yaşam hakkını ortadan kaldırılmakla eşdeğer olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla ülkemize özgü bir model arayışında olunması gerekmektedir” denildi. 

 

Meteoroloji'den 26 kent için flaş uyarı! İstanbul'a kar geliyor
Cenazesi doldu taştı! Peş peşe ölümlerin ardından uzmanlar açıkladı
Kayseri'de korkutan deprem! Peş peşe flaş açıklamalar...
AK Parti'den EYT müjdesi! 2022 yılı içerisinde...
ABD'li akademisyene sert tepki: Utanmanız gereken yaptığınız katliamlardır
3 ayda 1 yıllık para kazanıyorlar! 'İlçede yatacak yer bile yok'
Kelepçe ile boğdu, çöpe attı! 'Gelin beni alın'
Fenerbahçe'de istifaya davet edilen ve kongre çağrısı yapılan Başkan Ali Koç kararını verdi!
Film setlerini aratmayacak kaçış planı! 'Bu neyin paniği'
Radikal karar! Gelmiş geçmiş en iyileri satıyor...
Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Ceza ödemeden sözleşme feshedilecek
Şansal Büyüka'dan zehir zemberek Fenerbahçe eleştirisi
Defne'nin itirafı şaşırttı: Kızlarımın babası kıyafetlerime karışırdı!
Ansızın yüzüne saldırdı! Çalılardan çıkan dehşet avı kana buladı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler