Geri Dön
GündemTutsakların değil sanatın hizmetinde

Tutsakların değil sanatın hizmetinde

Bursa’da Yedikule Zindanları’nın bir benzeri olan, 2300 yıllık Zindan Kapı, restorasyonun tamamlanmasıyla sanat için kapılarını açtı. Kanlı kuyu, işkence odası ve kule bağlantılı koridorlar ile zindanların bulunduğu tarihi yapı sanatseverlerin hizmetinde.

Tutsakların değil sanatın hizmetinde

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2015’te başladığı, Britanya Kralı Prusias tarafından Romalılardan kaçarak kendisine sığınan Kartacalı General Hannibal’ın önerisiyle yaptırılan, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde çeşitli onarımlardan geçen Zindan Kapı restorasyonu tamamlandı. Orhan Gazi’nin kenti fethetmesiyle burçlarla desteklenen surlarındaki deformasyon başarılı çalışma ile aslına uygun olarak restore edildi. Yaklaşık 3400 metre uzunluğundaki surlarda önce Saltanat Kapı, Fetih Kapı ve Yer Kapının restorasyonu ardından da 2300 yıllık Zindan Kapı’daki restorasyon tamamlandı. Alacahırka Mahallesi’nde yer alan, kanlı kuyu, işkence odası ve kule bağlantılı koridorlar ile zindanların bulunduğu Zindan Kapı, artık tutsaklara değil, interaktif bir dijital müzeye ve birbirinden zengin sergilerin yer alacağı güncel sanat galerisine ev sahipliği yapıyor.

Tutsakların değil sanatın hizmetinde

Zenginliğine zenginlik kattı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Zindan Kapı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Bursa’nın Türk Dünyası 2022 Yılı Kültür Başkenti seçildiğini hatırlattı. Eylül 2022’de İznik ilçesinin Türk Dünyası Göçebe oyunlarına ev sahipliği yapacağını bildiren Alpaslan, “Bursa’nın bu güzel organizasyonların altından büyük bir başarıyla kalkacağına inanıyorum. Bursa öncü ve örnek şehir, bir dünya markası şehir. Bu potansiyeline ve adına yakışır eserlerine hızla kavuşuyor” dedi. Hanlar Bölgesi’nde Bursa’nın tarihi dokusuna yakışır yıkımlardan sonra yapılacak çalışmalarla kentin tarihi dokusuna yakışır görüntüsüne de kavuşacağını söyleyen Alpaslan, Kültür Turizm Bakanlığı olarak her türlü desteği sağladıklarını bildirdi.

‘Önde olmaya devam’

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da Bursa’nın 8500 yıllık tarihi kültürel birikimi, doğal güzellikleri ve bereketli toprakları ile eşsiz bir şehir olduğunu belirterek, Zindan Kapı restorasyonu ile ilgili bilgi verdi:

“Tarihi dokunun yoğunlukla hissedildiği yerler, kaleli kentler. Britanyalılar tarafından yapılmaya başlanan, Romalılar ve Bizanslılar tarafından kullanılan, Osmanlılar zamanında birçok kez onarılan Bursa Kalesi de farklı medeniyetlerin izlerini taşıması anlamında bir odak noktasıdır. Büyükşehir Belediye’mizin 2015’te başlattığı ve 2020’e kadar sürdürdüğü titiz çalışmaların ardından aslına uygun olarak restore edildi. Bugün Alacahırka Mahallesi’nde yer alan ve Uludağ’ın eteklerinde açılan Zindan Kapı ayağa kaldırılmış ve Bursa’mızın önemli bir parçası olarak yeniden hayat bulmuş oldu. Burası artık kültür sanat ve sosyal hayatın iç içe geçtiği bir mekân olarak ziyaretçilerine hizmet verecek. İnşallah Bursa her zaman olduğu gibi Osmanlı’da olduğu gibi Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren olduğu gibi öncü rolünü üstlenerek hep önde olmaya devam edecek.”

Tutsakların değil sanatın hizmetinde

Surlar tuvale döndü

Açılış töreninde sur duvarlarına yansıtılan ışıklı gösteriyle Zindan Kapı’nın tarihi serüveni anlatıldı. Birden fazla teknolojinin eş zamanlı olarak kullanıldığı Zamanın Dokusu gösterisinde elektronik müzik bestecisi Erdem Tunalı geceye özel bestelenen performans sergilendi. Tunalıya, Devlet Opera ve Bale sanatçısı Tenor Berk Dalkılıç ve Soprano Ceren Aydın vokal eşlik ederken, Zindan Kapının yaklaşık 2 bin 300 yıllık hikâyesi, gözler önüne serildi.

Kayseri'de korkutan deprem! Peş peşe flaş açıklamalar...
Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Ceza ödemeden sözleşme feshedilecek
'Derhal harekete geçmezseniz...' diyerek tehlikeyi işaret etti
ABD'li akademisyene sert tepki: Utanmanız gereken yaptığınız katliamlardır
Kazakistan'da neler yaşandı? Canlı yayında anlattı
Basın toplantısında korkutan açıklama! 5.dalga başladı
Yunan basını manşetten verdi! Dikkat çeken TOGG mesajı
Toprak kaymasıyla ortaya çıktı! Roma dönemine ait
Eski eşine kayıtsız kalamadı! 'Selin Çıra mı olduk?'
Boupendza bombası, sözleşmede sürpriz
Dünya bu görüntüyü konuşuyor! Başka bir gezegenden gelmiş gibi...
Faturaları mutlaka kontrol edin! İsteyen değiştirebilir
Man'ın menajeri iki Süper Lig devinin teklifini açıkladı!
Ansızın yüzüne saldırdı! Çalılardan çıkan dehşet avı kana buladı
İbrahim Erkal'ın vasiyetindeki Demet Akalın detayı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler