Geri Dön

Tuzla’da umut laboratuvarı

G.Kore ortaklığıyla kök hücre laboratuvarı kurulacak ve kanser, alzheimer, diyabet artrit gibi hastalıklara çare aranacak

Tuzla’da umut  laboratuvarı

Türkiye ile Güney Kore arasında mart ayında imzalanan kök hücre transfer anlaşmasının ardından ilk kök hücre laboratuvarı Tuzla’da hayata geçecek. Çalışmalarına başlanan laboratuvarda Alzheimer, diyabet ve kanser gibi hastalıklar başta olmak üzere bir çok hastalığa çare aranacak. Uzun yıllar sağlık sektöründe çalışan kimya mühendisi İlknur Erdemin’in yolu, kök hücre konusunda yaptığı araştırmalardan sonra Güney Kore’ye düştü. Güney Kore’de 3 yıl önce kök hücre araştırma geliştirme şirketi RNL BİO’nun sahibi Dr. Jeong-Chan Ra ile tanışan Erdemin, Dr. Ra ile kök hücre tedavisini Türkiye’de hayata geçirmek için görüşmeler yaptı.
Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Mayıs 2012’deki Kore ziyaretinde de Güney Kore’den RNL Bio ile RST Biomedikal A.Ş. arasında kök hücre üretimi teknoloji transferi anlaşması imzalandı. Şirketin Türkiye CEO’su olan İlknur Erdemin kök hücreyle ilgili tekknoloji transferi sürecini şöyle anlattı:
“Amerika, İsrail ve birçok ülkelerdeki yaklaşımların sonuçlarını takip ettim. 2000’li yılların başında ise RNL BİO’yu takip etmeye başladım. Çeşitli defalarda Seoul İstanbul arasında gidip gelerek çalışmalarımızı geliştirdik.
Türkiye’nin yasal mevzuatlarında kök hücre tedavisinin yerini alması ile beraber şirketimizi kurduk. Bu tesis RNL BIO firmasinin dunya da konusunda bir numara olmasını sağlayan teknolojisi ile çaresiz bir çok hastalığa tedavi amaçlı hücre üretecektir.”

Hangi hastalıklar?

Laboratuvar tamamlandıktan sonra kök hücre tedavisi ile Alzheimer, Diyabet, kanser, otoimmün hastalıklar, serebral palsi, artrit gibi kronik hastalıklara çare aranacak.

'Bu katliamın hesabını hukuk önünde soracağız'Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Hocalı katliamının hesabını hukuk önünde soracaklarını belirterek, "Hocalı katliamını kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum." ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet