Geri Dön

Üç aylar ne zaman başlıyor? İşte 2019 Regaib Kandili tarihi

İslam alemi için en önemli günlerden biri olarak kabul edilen Regaib Kandili için geri sayım başladı. Bu kutsal günde ibadet edecek miyonlarca inanan vatandaşımız için 2019 Regaib Kandili tarihini ve Regaib Kandili ile ilgili tüm merak edilenleri derledik...

Üç aylar ne zaman başlıyor? İşte 2019 Regaib Kandili tarihi

İslam alemi için önemi büyük olan üç ayların başlangıcına kısa bir süre kaldı. Üç ayların başlangıcı aynı zamanda Regaib Kandili gecesi olarak kabul edilmektedir. Bu gecenin anlam ve önemi nedir?

REGAİB ANLAMI NEDİR?

“Recep ayının ilk Cuma gecesine Regaip gecesi denir. Regâib, Arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarfetmek demektir.

Regâib kelimesi Kur’an’da geçmemektedir. Ancak “reğabe”den türemiş olan çeşitli kelimeler, Kur’ân’da sekiz yerde geçmekte ve “reğabe”nin ifâde ettiği mana için kullanılmaktadır.

Terim olarak Regâib, Türkçe’de kandil geceleri dediğimiz mübârek gecelerden biridir. Hicrî takvime göre, yedinci ay olan Receb’in ilk cuma gecesi Regaip Kandilidir. Bu gecede Yüce Allah’ın rahmet, bağış ve yardımlarının dağıtıldığına inanılır.

Regâib gecelerinde dua etmek, tövbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi çeşitli ibâdetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür.

REGAİP KANDİLİ NE ZAMAN İDRAK EDİLECEK?

Regaip Kandili 7 Mart Perşembe günü idrak edilecek.

Bu geceyi ibâdetle geçirmenin sevâbı çok büyüktür.

Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurdular:

“Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Recebin ilk (Cuma) gecesi, Şabanın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir.” (Beyhaki, Sünen, Şuabül-İman, 3/342) Bu sebeple Müslümanlar bu geceleri hep ihya etmişlerdir.

Son Dakika: Ankara Elmadağ'da fabrikada korkutan patlamaGelen son dakika haberine göre; Ankara'nın Elmadağ ilçesinde bir mobilya fabrikasında patlama meydana geldi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber