Geri Dön

Üç kadın denizci Samsun rotasında

Kurtuluş mücadelesinin ilk işareti olan Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs’taki deniz yolculuğu, 100 yıl sonra pek çok denizciye ilham oluyor. Bodrum’dan 13 metrelik “Tutkumm” yelkenlisiyle yola çıkan üç denizci kadın, Samsun’a doğru ilerleyerek 20’den fazla kadına Kurtuluş Savaşı’nın ruhunu yaşatıyor.

Üç kadın denizci Samsun rotasında

19 Mayıs 1919’da başlayan kurtuluş yolculuğunun 100’üncü yılı nedeniyle bir kadın etkinliğine imza atan “Tutkumm” teknesi, yelkenlerini “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesiyle dolduruyor.

Türk bayraklı tekne

23 Nisan’da Bodrum’dan yola çıkan Neşe Hasipek kaptanlığındaki yelkenlide Ceyda Güleçyüz ve Şule Kükrer yer alıyor. Samsun’un ardından Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki en uzak yerleşimi Hopa’ya gitmeyi amaçlayan üç denizci kadın, 2 bin 300 millik yolculuklarının İstanbul durağında Milliyet’e konuştu.

Teknenin kaptanı Neşe Hasipek, “Adriyatik denizi limanlarını ve Doğu Akdeniz’i kadın denizcilerle dolaşarak bir ilke imza atmıştık. Türk bayraklı olmasından gurur duyduğumuz Tutkumm’un yelkenlerini açtık. Bodrum’da başlayan Samsun’un ardından Hopa’ya uzanacak 2 bin 300 deniz mili (4 bin kilometre) yolculuğumuzda 20’den fazla kadına kurtuluş mücadelesinin deniz ruhunu yaşatacağız. Bu mücadelenin ve bu vatanın nasıl kazanıldığını yaşamak isterken denizin iyileştirici ve öğretici gücünden faydalanacağız. Bu bir kadın projesi, çünkü dünyayı kadınlar güzelleştirecek” diye konuştu.

Bodrum-Hopa arasında 35 limana gireceklerini ekleyen Kaptan Neşe Hasipek, “Başarılı üniversite öğrencisi kızlarımızı denizle tanıştırmak, hayal güçlerinin gelişmesine yardımcı olmak ve onları denizin rahatlatıcı gücüyle hayata hazırlamak için projeler yapıyoruz. 70 gün sürecek seyahatimiz 1 Temmuz Kabotaj Bayramı’nda Bodrum’da sona erdiğinde onlarca kadının hayatına dokunmuş olacağız” diye konuştu.

Zorlu bir yolculuk

Ceyda Güleçyüz, “Cinsiyet ayrımcılığına karşı, yüzünü aydınlığa dönen, kadınların gücünü ve üretkenliğini denizde de göstermek isteyen üç denizci kadınız. Bu zorlu yelken seyriyle kadınların yaratıcı ve güçlü duruşuna da destek arıyoruz. Farklı mesleklerden 20 kadın milli mücadele heyecanını denizde yaşarken, kadının her işi başarabileceğini birlikte kanıtlayacağız” dedi. Şule Kükrer de, “Dünyaya barış kadının ellerinden gelecektir. Bir Cumhuriyet kadını olarak Samsun’a aynı 100 yıl önceki heyecan ve istekle yelken açtık. Kadınların her yerde özgür ve başarılı olduğu mesajını verirken kurtuluş mücadelemizin ruhunu yaşatmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

TSK, rejim hedeflerini böyle vurduTürk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'nin İdlib kentinin Serakib ilçesinde bulunan rejim hedeflerini vurmaya devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber