Geri Dön
GündemUçakla seyahatte PCR zorunluluğu

Uçakla seyahatte PCR zorunluluğu

Uçakla şehirler arası seyahat edecek olan aşısız veya aşı sürecini tamamlamayanlar ile son 180 gün içinde Kovid-19 geçirmemiş kişilerden PCR testi istenilmesine devam edilecek.

Uçakla seyahatte PCR zorunluluğu

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle, aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişilerden, PCR testi istenecek ve istenmeyecek durumlar belirtildi. Buna göre, huzurevi, bakımevi, sevgi evleri ile ceza ve tevkif evlerinin çalışanları, belirlenen durumlarda ceza ve tevkif evlerindeki tutuklu ve hükümlüler, yurt dışına seyahat edecek kişiler (seyahat edilecek ülkenin belirlediği kurallar doğrultusunda) için PCR testi ile tarama yapılmasına devam edilecek.

Uçakla şehirler arası seyahat edecek olan aşısız veya aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş kişiler için de PCR testi uygulaması sürecek. Bu kişilerden konser, sinema ve tiyatro gibi etkinliklere katılacaklara, Milli Eğitim Bakanlığı okullarında görevli personele, tüm kamu ve özel iş yerlerinde çalışanlar ile kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacaklara ise PCR testi ile tarama yapılmayacak. l DHA