Geri Dön

Ümit Besen kaç yaşında? Ümit Besen'in biyografisi...

80'li yıllara damga vuran şarkıların sahibi olan Ümit Besen kimdir? Nikah Masası şarkısı günümüzde de hala sevilen parçalar arasında yer almaktadır. Peki, Ümit Besen kaç yaşında?

Ümit Besen kaç yaşında? Ümit Besen'in biyografisi...

14 Ekim 1956'da Osmaniye'de dünyaya gelen Ümit Besen'in ilk enstrümanı melodika oldu. Lise yıllarında ise klavye çalmaya başladı. Aynı dönemde Tayfunlar Orkestrası'nı kurdu. Müzik ve eğitimini bir arada götüremeyeceğini fark edince lise eğitimini yarım bıraktı. Askerliğini yapmak üzere 1976 yılında Kütahya'ya gitti. Orduevinde onu dinleyen bir general Besen'i Zonguldak Orduevi'ne naklettirdi. Askerliğin ardından Adana'ya döndü ve gece kulüplerinde çalışmaya başladı. Bu kulüplerden birinde onu dinleyen futbolcu Metin Oktay, Besen'i İstanbul'daki gazino sahibi arkadaşlarına tavsiye etti. Sanatçının İstanbul'da çalışmaya başladığı ilk mekân Köşem Bistro oldu. Besen, 1980 yılında Selami Şahin ve Ahmet Selçuk İlkan ile birlikte ilk plak kaydını gerçekleştirdi.

2015 yılında, 80'lerin unutulmaz hiti "Nikah Masası" adlı şarkıya Enbe Orkestrası eşliğinde Ajda Pekkan ile düet yapmıştır.

2016 yılında DMC'den çıkan "Başka" adlı albümünde klasikleşmiş şarkılarını rock tarzında yeniden seslendiren Ümit Besen, bu albümde Feridun Düzağaç, Pamela, Cem Adrian gibi ünlü isimlerle düet yapmıştır. Ümit Besen ayrıca Teoman, Mirkelam, Funda Arar, Bora Duran, Emre Aydın, MaNga, Yüksek Sadakat, Pinhani, Grup Seksendört, Leyla The Band’ den beğeniyle dinlenen rock şarkılara da yer vermiştir.

FİLMOGRAFİ

Islak Mendil (1982)
Nikah Masası (1982)
Dostlar Sağolsun (1983)
Yıkılan Gurur (1984)
Sevmek Yeniden Doğmak (1984)
Bir Akşam Üstü (1985)
Unutursun Diye (1985)
Vazgeçtim Senden (1985)
Seni Seviyorum (1986)
Sevda Rüzgarı (1986)
Ağlama (1986)
Şoför Parçası (1987)
Baba Yüreği (1987)
Olur Olur (2014)

Karayoluna inen geyik görenleri hayrete düşürdüBartın’da gece saatlerinde karayoluna inen ve çok nadir görülen geyik görenleri hayrete düşürdü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet