Geri Dön

Üniversite kayıt tarihleri uzatıldı mı, ne zaman başlayacak 2020? Üniversite kayıtları nasıl yapılacak, gerekli evraklar neler?

Üniversite kayıt tarihlerinin uzatıldığı ile ilgili bir son dakika haberi geldi. YÖK'ün gerçekleştirdiği açıklamada, 2020- YKS kayıt tarihlerinin uzatıldığı yer aldı. Yeni üniversite kayıt tarihleri ve kayıtların nasıl yapılacağı merak konusu. İşte 2020 üniversite kayıt tarihleri ve kayıt için gerekli belgeler...

Üniversite kayıt tarihleri uzatıldı mı, ne zaman başlayacak 2020? Üniversite kayıtları nasıl yapılacak, gerekli evraklar neler?

Üniversite kayıt tarihleri ile ilgili YÖK bir duyuru yaptı. YÖK'ün yaptığı duyuruda üniversite kayıt tarihlerinin uzatıldığı yer aldı. Son dakika haberi sonrasında üniversiteyi kazanan adaylar ise yeni üniversite kayıt tarihlerini araştırmaya başladılar. Peki üniversite kayıt tarihleri ne kadar uzatıldı? İşte üniversite kayıtları için gerekli belgeler...

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN 2020?

YÖK üniversite kayıtları ile ilgili açıklama yaptı. YÖK'ün açıklamasında, 'YÖK olarak, Başkanlığımıza öğrenciler tarafından iletilen talepler doğrultusunda 2020- YKS kayıt tarihlerinin ‘öğrencilerin lehine olacak şekilde’ uzatılmasına karar verilmiştir. Buna göre; yükseköğretim kurumlarına giderek şahsen başvuracak adayların 05 Eylül 2020 Cumartesi saat 17:00'ye kadar, elektronik kayıt (e-kayıt) yaptıracak adaylar için 06 Eylül 2020 Pazar günü saat 23.59’e kadar, kayıt işlemlerini yaptırabilmesi kararı alındı' denildi.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi'ne video mesajCumhurbaşkanı Erdoğan'ın, BM 75. Genel Kurulu etkinlikleri kapsamında düzenlenen Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi’ne video mesaj gönderdi. Erdoğan mesajında, "Tarihi mesuliyetimiz yok denecek kadar az olmasına rağmen iklim değişikliği ile mücadelede en ön saflarda yer alıyoruz." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber