Geri Dön

Ünlü Amerikalı polisi kurtaran Zeki Uygur ABD’de defnedildi

Nejat Uygur’un doktor ağabeyi Zeki Uygur New York’ta son yolculuğuna uğurlandı. Uygur, Serpico filmine konu olan kafasından vurulan ünlü polisin hayatını kurtarmıştı

Ünlü Amerikalı polisi kurtaran Zeki Uygur ABD’de defnedildi

Kalp yetmezliği sonucu yaşamını yitiren, tiyatro oyuncusu Nejat Uygur’un, ABD’de yaşayan beyin cerrahı ağabeyi 86 yaşındaki Zeki Uygur, New York’ta sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı. ABD’de yaşayan Türklere ve ihtiyacı olan herkese karşılık beklemeden yardım ettiği için, ’Zeki Baba’ olarak anılan Zeki Uygur, Connecticut Eyaleti’nde toprağa verildi.
Zeki Uygur için New York’un Manhattan semtinde, müdavimi olduğu Ali Baba Terrace Lokantası önünde cenaze namazı kılındı. Zeki Uygur, eşi Ayla Uygur, oğulları Halit ve Feridun Uygur ile çok sayıda seveni tarafından son yolculuğuna uğurlandı.
Zeki Uygur, 1954-57 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde genel cerrahi uzmanlığı eğitimi almıştı.
Zeki Uygur, İstanbul Kasımpaşa Hastanesi beyin cerrahisi bölümünde görev yapmış ve 1969 yılında tabip albay rütbesiyle deniz kuvvetlerinden emekli olmuştu. Uygur, emekli olduktan sonra da New York’a göç etmişti.

Serpico filmi polisi
Zeki Uygur, 1970’lerde New York Emniyet Müdürlüğü’nde verdiği dürüstlük mücadelesiyle Amerika’nın en saygın kişiliklerinden biri haline gelen ve ibretlerle dolu yaşam öyküsü Al Pacino’nun başrolünü oynadığı ’Serpico’ adlı filme konu olan ’Paco’ lakaplı ünlü dedektif Frank Serpico’yu ölümden döndüren doktor olarak da tanınmıştı.
Bir narkotik operasyonunda yanağından vurulduktan sonra, Türk Beyin Cerrahı Zeki Uygur’un yaşama döndürdüğü Paco, geçtiğimiz yıllarda DHA muhabirine, “Vurulduktan sonra, kapımda polis koruması olmasına karşın kendimi güvende duymuyordum. Amerikalı doktorlara da güvenim yoktu. Hatta bana ilişkin başka hesapları vardı. Dr. Uygur hem benim yaşama dönmemi sağladı, hem de beni korudu. O günden bu yana Türklere hayranlık duyuyorum” demişti.

Gökbey helikopteri yerli motorla buluşuyorTürk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen yerli Gökbey Genel Maksat Helikopteri, yıl sonunda yerli motoruyla buluşacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber