Geri Dön
GündemÜnlü isimleri dolandırmışlardı! Döviz bürosu sahiplerinin 217 yıl hapsi isteniyor

Ünlü isimleri dolandırmışlardı! Döviz bürosu sahiplerinin 217 yıl hapsi isteniyor

İstanbul Şişli’de aralarında ünlü tekstilci Adil Işık, Trump’ın kızı ve eski eşini giydiren ünlü modacı Nimet Ataker’in de bulunduğu iş insanlarını milyonlarca lira dolandıran döviz bürosu şirketi sahipleri hakkında savcı esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Mütalaada, iş yeri sahibini de arasında bulunduğu 6 sanık hakkında “hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma” suçundan 217 yıla kadar hapis istedi.

Ünlü isimleri dolandırmışlardı! Döviz bürosu sahiplerinin 217 yıl hapsi isteniyor

Damla GÜLER / İSTANBUL 
İstanbul Şişli'de 2018 tarihinde, 20 yıllık İşlem Döviz bürosunun sahipleri iş insanlarını topladıkları yaklaşık 100 milyon dolar civarında dolandırarak kayıplara karışmıştı. Yapılan şikayetler üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttüğü soruşturma sonunda döviz şirketinin sahibi ve çalışanı 17 kişi hakkında dava açmıştı. İddianamede 31 kişi müşteki olarak yer aldı.

ADİL IŞIK MİLYONLARCA LİRA DOLANDIRILDI

Şüpheli Döviz şirketinin dosyada şikayetçi olarak yer alan iş insanlarını yaklaşık 100 milyon dolara yakın dolandırdığı belirlendi. Dolandırılanlar arasında olan ünlü tekstil firmasının sahibi Adil Işık şikayet dilekçesinde İşlem Döviz ile aynı semtte tekstil firması olduğunu belirterek uzun süredir İşlem Döviz yetkilisi Mustafa Çelik’i tanıdığını, aralarında samimiyet olduğunu, İşlem Döviz Bürosu'na uzun süredir döviz alıp satıp bazen emanet para bıraktığını söyleyerek çeşitli tarihlerde buraya bin 357 dolar, 2 milyon 466 bin 425 TL ve 430 Euro para bıraktığını, bu parayı almak istemesine rağmen sürekli oyalandığını ve bu paraları alamadığını söylemişti.

TRUMP’IN KIZINI GİYDİRMİŞTİ O DA DOLANDIRILDI

Dünyaca ünlü birçok isim için kıyafet diken ABD eski başkanı Donald Trump’un eski eşi Marla Mapless ve kızı Tiffany Trump’u da giydiren modacı Nimet Ataker de dolandırılanlar arasında. Nimet Ataker ise şikayetinde İşlem Döviz Bürosu'ndan dolar almak için 2 milyon 190 bin 670 TL’yi Garanti Bankası hesabından havale ettiklerini, gönderdikleri para ile alınan dolarları müteaddit defalar istemelerine rağmen alamadıklarını belirtmişti.

“GÜNDÜZ GEZER, GECE AVLANIRIZ”

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Mustafa Çelik, Erhan Küçük, Leon Barahya, Remzi Şahin ve taraf avukatları katıldı. Savcının esas hakkındaki görüşünde, Şişli’de faaliyet gösteren İşlem Döviz’in uzun süredir ticari faaliyette bulunduğu ve bölgede ticari güven kazandıkları, mağdurların paralarını hızlı alım satım olması sebebiyle İşlem Döviz’e emaneten bıraktıkları belirtildi. Zamanla şikayetçilerin vermiş olduğu emanet paralarını alamadıkları belirtilen mütalaada, sanıklardan Ali Tuğrul’un şikayetçi Nimet Ataker’e ''Gündüz gezer, gece avlanırız'' şeklindeki sözlerle tehdit ettiği ifade edildi.

217 YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENİYOR

Mütalaada, iş yeri sahibi Ahmet Ali Demirkapı’nın arasında bulunduğu 17 kişi hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “örgüte üye olmak” ve “dolandırıcılık” suçlarından suçun yasal unsurları oluşmadığı belirtilerek beraatleri talep edildi. Sanık Ali Tuğrul’un “tehdit” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapsi istendi. Aralarında iş yeri sahibi Ahmet Ali Demirkapı’nın da bulunduğu 6 sanık hakkında “hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma” suçundan 31 yıldan 217 yıla kadar hapis istendi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Düzce'de polisin "dur" ihtarına uymayan 4 şüpheli yakalandıDüzce'de polisin "dur" ihtarına uymayan 4 şüpheli, yaşanan kovalamaca sonrasında gözaltına alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler