Geri Dön

‘Unutulma hakkı’

Düzenlemeye göre kişiler internette kendi adlarıyla yapılan aramalarda istemedikleri bilgi, fotoğraf, ses, görüntü vs. gibi verilerin kaldırılmasını talep edebilecek. Talebin yerine getirilmesinde kişinin temel hak ve özgürlüklerinin korunması ile kamu yararı arasındaki denge gözetilecek...

‘Unutulma hakkı’

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, internette “unutulma hakkı” ile ilgili karar aldı.

Kuruldan yapılan açıklamaya göre, bazı vatandaşlar, kurula başvurarak, çeşitli internet sitelerinde yer alan haberlerde geçen isim ve soy isimlerinin ya da haberlerin Kişisel Verilerin Korunması Kanunu hükümleri kapsamında silinmesini talep etti. Başvuruları ele alan kurulun kararı, internet sitesinden duyuruldu.

23 Haziran tarihli karara göre arama motorları, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 3. maddesinde yer verilen tanım çerçevesinde “veri sorumlusu” olarak kabul edildi, arama motorları tarafından gerçekleştirilen faaliyetler de “kişisel veri işleme” faaliyeti olarak değerlendirildi. Karara göre, arama sonuçlarının indeksten çıkarılmasına yönelik taleplerle ilgili öncelikle arama motorlarına başvuruda bulunulacak. Veri sorumlusu arama motorlarının bu talepleri reddetmeleri veya başvuru sahibine cevap vermemeleri halinde ilgili kişilerce kurula şikâyette bulunabilecek. Kişiler, kurula başvuruda bulunurken aynı zamanda doğrudan yargı yoluna da gidebilecek.

‘Denge testi’ yapılacak

Karara göre, kişinin arama motorları üzerinden kendi adı ve soyadı ile yapacağı bir arama sonucunda gösterilen sonuçların indeksten çıkarılmasına yönelik yapılacak değerlendirmede, ilgili kişinin temel hak ve özgürlükleri ile kamunun söz konusu bilgiyi edinmesinden sağlayacağı menfaatler arasında bir denge testi yapılacak, yarışan menfaatlerden hangisinin ağır bastığı gözetilecek.

‘Silme işlemleri kapsamında’

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, “unutulma hakkı”nın, kişilerin internette kendi adlarıyla arama yapıldığında derlenen sonuçlar arasında kendileriyle ilgili bilgi, fotoğraf, ses, görüntü, ve belge gibi verilere yer verilmemesini isteme hakkı olarak da adlandırılabileceğini ifade etti. Bilir, şöyle dedi:

“Bu hak, kişinin geçmişine ilişkin dijital ortamlarda var olan ve diğer kişiler tarafından öğrenilmesini istemediği kişisel verilerinin kaldırılmasını talep etme, yayılmasını engelleme hakkının bir yansımasıdır. Avrupa Adalet Divanı kararlarında kabul gören ve AB Genel Veri Koruma Tüzüğü kapsamında da kabul edilen unutulma hakkı, Türkiye’de 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda açıkça geçmese de kanunda yer alan silme, yok etme ve anonim hale getirme gibi imha işlemleri kapsamında değerlendirilebilir.”

İşte aranan 13 kriter

Kurul kararına göre, şikâyetlerin değerlendirilmesi sürecinde öncelikli olarak dikkate alınacak kriterler, sorular halinde belirlendi. Sorular şöyle:

- İlgili kişi kamusal yaşamda önemli bir rol oynuyor mu?

- Arama sonuçlarının öznesi bir çocuk mu?

- Bilginin içeriği doğru mu?

- Bilgiler kişinin çalışma hayatı ile mi ilgili?

- Arama sonuçlarında yer alan bilgi ilgili kişi hakkında hakaret, onur kırıcı, iftira niteliği taşıyor mu?

- Arama sonuçlarında yer alan bilgi özel nitelikli kişisel veri niteliği taşıyor mu?

- Arama sonuçlarında ulaşılan bilgi güncel mi?

- Arama sonucunda ulaşılan bilgi kişi hakkında önyargıya sebep oluyor mu?

- Arama sonucunda yer alan bilgi kişi açısından bir risk doğuruyor mu?

- Bilgi kişinin kendisi tarafından mı yayımlandı?

- Orijinal içerik gazetecilik faaliyeti kapsamında işlenen verileri mi kapsıyor?

- İlgili kişiye ilişkin bilgilerin yayımlanmasında yasal bir zorunluluk var mı?

- İlgili kişiye ilişkin bilgi, ceza gerektiren bir suçla mı ilgili?

Antalya'da taciz şüphelileri adli kontrolle serbest bırakıldı! Babaanne tepki gösterdiAntalya'nın Korkuteli ilçesinde zihinsel engelli 17 yaşındaki torununa cinsel tacizde bulundukları iddiasıyla gözaltına alınan 2'si kadın 5 şüphelinin adli kontrolle serbest bırakılmasına babaanne Gülbeyaz A., "Bu karara isyan ediyorum" diyerek tepki gösterdi. Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Serap Ertuğrul da "Bir kız komşusunun engelli kızını telefonla pazarlıyor ve o telefondaki kişi de 'beğendim, getir' diyor. Kız bu sapıktan çırpınarak, kurtuluyor. Savcılık bu kişi için tutuklama isterken, mahkeme tutuksuz yargılamaya karar vermiş" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber