Geri Dön

Ürünler tehlike saçıyor

Milliyet'in duyurduğu Erenköy Gümrüğü'nde imha edilmek üzere bekleyen binlerce Çin malı ayakkabının kaçak şekilde piyasaya sürülmesi skandalı büyüyor. Uzmanlar uyarıyor: Kırtasiyeden oyuncağa kıyafetten ayakkabıya kadar piyasadaki pek çok ürün kanser riski taşıyor. Özellikle çocuklar tehlike altında. Prof. Dr. Özlem Er, ‘Aileler ürünün azo boyar içermemesine dikkat etmeli’ diyor.

Ürünler tehlike saçıyor

Kanser tehlikesi saçan ayakkabılar skandalı, kullanılan pek çok ürünün ne kadar sağlıklı olduğu sorusunu gündeme getirdi. Son ayakkabı skandalıyla ilgili uzmanlar, “Ayakkabıyı mutlaka çorapla giyin” önerisinde bulundu.
Kıyafetlerdeki kanser riski yeni değil. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından daha önce de okul malzemelerinin denetiminde kırtasiye ürünlerinin yüzde 50’sinde kimyasal kanserojen bulunmuştu. Büyük bölümü Çin’den ithal edilen ürünler toplatılırken riskli bulunan ürünler arasında okul çantaları, kalemler, kuru boyalar ve spor ayakkabıları da vardı.

Zararlı kimyasal dolu
Kıyafetlerdeki kanser riskine ilişkin bir diğer araştırma da geçen aylarda Greenpeace tarafından yapılmıştı. Greenpeace, 25 farklı ülkeden aldığı 82 çocuk ürününü İngiltere’deki laboratuarında incelenmişti. Giysilerin zehir saçtığını ortaya koyan araştırmada, 5’i Türkiye’den alınan, 3’ü de Türkiye’de üretilen ürünler yer almıştı. Greenpeace raporunda, sınırın üzerinde zararlı kimyasallar olarak bilinen nonil fenol etoksital (NFE), fitalat, organotin, perflorlu kimyasallar ve antimon izine rastlanmıştı.Anlamak mümkün değil

Uzmanlara göre kanserojen maddeler, kırtasiye gereçlerinden oyuncaklara, kıyafetten ayakkabıya kadar pek çok üründe tehlike saçıyor. Prof. Dr. Yavuz Dizdar, kanser riskine karşı ilgili bakanlığın önlem alması gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Pratik olarak hangi ürünün kanser riski taşıdığını anlamak mümkün değil. Bu tip zehirli ürünler işporta da satılabilir, AVM’lerde de... Giysilerdeki kanserojen madde, DNA yapısıyla etkileşir ve hücrelerde değişikliklere neden olur. Kıyafetlerde terle birlikte aktive olabiliyor. Ayakkabıyı mümkün olduğu kadar çorapla giymek önemli. Çıplak ayakla giymek içi kanserojen barındıran boyayla boyanmış ayakkabılar için büyük tehlike.”
Acıbadem Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özlem Er de “Bu maddelere birden fazla maruz kalınması, zamanla başka kanserojen maddelerle de birleşerek etkisinin artmasına sebep oluyor. Çocuklukta maruz kalındıysa, ilerleyen yaşlarda mesane kanseri ve cilt kanserine neden olabiliyor. Anne, babalar ürünün azo boyar içermemesine dikkat etmeli” dedi.

ALO 175’İ ARAYIN

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, gerekli testlerden geçemeyen ve iç piyasaya sürülmemesi gereken ayakkabıların marka ve modelleri ile görselleri paylaştı. Bakanlık, söz konusu ürünlerden satın alan veya herhangi bir satıcıda satışa sunulduğunu gören tüketicilerin ALO 175 arayarak şikayette bulunmasını istedi. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Ürünlerden satın alan veya herhangi bir satıcıda satışa sunulduğunu gören tüketicilerimiz Bakanlığımız www.tuketici. gov.tr adresindeki ’Tüketici Şikâyetleri’ linkinden veya ALO 175 hattından Bakanlığımıza şikâyette bulunabilirler. Bakanlığımızın konuya ilişkin denetimleri yoğun olarak devam etmekte olup, sonuçları kamuoyu ile paylaşılacaktır” denildi.

MSB'den 'sosyal mesafe' videosuMilli Savunma Bakanlığı'nca Mehmetçiğin koronavirüsle mücadele kapsamında, dinlenme alanlarında sosyal mesafe kuralına dikkat ettiğine ilişkin video paylaşıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber