Geri Dön
GündemUsta sanatçı Genco Erkal ifade verdi

Usta sanatçı Genco Erkal ifade verdi

Tiyatro sanatçısı 83 yaşındaki Genco Erkal, sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında başlatılan “Cumhurbaşkanına hakaret” soruşturması kapsamında geçen cuma günü İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Savcılığı tarafından şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılmıştı. Erkal soruşturma açıldığını sosyal medya hesabından “Pazartesi günü ifade vermeye gidiyorum” diye duyurmuştu.

Usta sanatçı Genco Erkal ifade verdi

ELİF ALTIN İstanbul - Erkal, dün avukatı ile birlikte Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na giderek soruşturma savcısına ifade verdi. Erkal’a destek için yanında CHP Milletvekilleri Mahut Tanal, Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker de geldi.

‘İşim politik tiyatro’

Savcıya verdiği ifade sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Erkal şunları söyledi: “Twitter’daki 7 tane paylaşımlarım yüzünden oluyor. Hiç birinde Cumhurbaşkanı’na hakaret diye bir şey söz konusu değil. Ben de onlara benim işimin politik tiyatro yapmak olduğunu, 60 yıldır bu işi yaptığımı, dünyanın her yerinde haksızlıklara, baskılara, adaletsizliğe, bağnazlığa, karşı olduğumu ve bu düşüncelerimi açıkladığımı hem sahneden hem de sosyal medyadan, bunları anlattım. ‘Başkanlık sistemine karşıyım’ dedim. ‘İfade özgürlüğünün kısıtlanmasına karşıyım, insanların düşünceleri yüzünden hapis yatmalarına karşıyım, doğanın katledilmesine ve betonlaştırılmasına karşıyım’ dedim. ‘Yoksulları daha yoksul kılan bu acımasız bozuk düzene karşıyım, bir de laik bir ülkede din olgusunun bu kadar ön plana çıkarılmasını ve sürekli bir siyasi malzeme olarak kullanılmasına karşıyım’ dedim.”

 

Bebek sahilde demirli lüks teknede yangınİstanbul Bebek sahilinde bulunan demirli lüks bir teknede yangın çıktı. Çevrede paniğe neden olan yangın, itfaiye ekipleri tarafından kısa sürede söndürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet