Geri Dön

Ustaoğlu Venedik Film Festivali’nde

Bu yıl 69. kez gerçekleştirilecek Venedik Film Festivali’nin programı açıklandı. Festivalde Yeşim Ustaoğlu’nun ‘Araf’ı dünya prömiyerini yapacak. Ali Aydın’ın filmi ‘Küf’ de seyirciyle buluşacak

Ustaoğlu Venedik Film Festivali’nde

Dünyanın en köklü film festivallerinden Venedik Film Festivali, resmi programını dün açıkladı. Bu yıl 29 Ağustos- 8 Eylül tarihlerinde, 69. kez düzenlenecek festivalin yan bölümlerinden Orizzonti’de (Ufuklar) Yeşim Ustaoğlu’nun yeni filmi “Araf” dünya prömiyerini yapacak. Filmin başrolünde bulunan Özcan Deniz’in kamyon şoförü Mahur’u canlandırdığı filmin diğer başrolünü ise Neslihan Atagül oynuyor. İki arada kalmış iki genci konu alacak “Araf”, festivalin farklı sinema dillerine odaklanan yan bölümlerinden Orizzonti’de yarışacak.
Venedik’te izleyici karşısına çıkacak diğer bir Türk filmi ise Ali Aydın’ın ilk uzun metraj filmi “Küf”. Uluslararası Eleştirmenler Haftası’nda gösterilecek “Küf”, 2 yıl önce Seren Yüce’nin “Çoğunluk” ile kazandığı, en iyi ilk filme verilen Geleceğin Aslanı Ödülü’nün adayları arasında. Film, 18 yıldır kayıp olan oğlunu arayan, demiryollarında yol bekçisi olan Basri’nin hikayesini anlatıyor.
Altın Aslan ödüllü Ana Yarışma’da 17 film bulunuyor. Jüri başkanı ABD’li ünlü yönetmen Michael Mann’in karşısına Amerikan sinemasının iki önemli isminin yeni filmleri çıkacak: Terrence Malick ve Brian De Palma. “The Tree of Life” ile Cannes’dan Altın Palmiye alan Terrence Malick’in filmi “To The Wonder”, romantik bir yapım. Başrolünde Rachel McAdams ve Ben Affleck’in bulunduğu filmde, karısından ayrılan bir adamın yeniden aşkı bulmasını izleyeceğiz.
Brian De Palma da yeni filmi ‘Passion’ın başrolü de Rachel McAdams’a emanet edilmiş. De Palma, ‘Passion’da patronuna karşı ölümcül bir komplo düzenleyen bir iş kadının öyküsünü konu ediniyor.

Fransız filmi ödüle aday
Yarışmada bulunan İtalyan yönetmenler arasında ise sol sinemamanın güçlü isimlerinden Marco Bellocchio’nun “Bella Addormentata”sı da var. Fransız sinemasının güçlü Altın Aslan adayı ise Olivier Assayas. Yönetmen ‘Apres Mai’ adlı filminde 1960’ların Avrupa’sındaki sosyal hareketlerden etkilenen bir gencin hikayesini anlatacak.
Festivalde, özel gösterimlerde izleyiciyle buluşacak filmlerden biri de başrolünü ve yönetmenliğini Robert Redford’un üstlendiği “The Company You Keep.”

İletişim Başkanlığı'ndan Preveze Deniz Zaferi'ne özel gösteriİletişim Başkanlığınca, Preveze Deniz Zaferi'nin 482. yıl dönümü dolayısıyla Haliç'te sinematik ses sistemi eşliğinde üç boyutlu resim (hologram) gösterisi sunuldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber