Gündem Uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya'nın yakalanmasında 'fizyoterapist' detayı

Uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya'nın yakalanmasında 'fizyoterapist' detayı

12.04.2023 - 13:16 | Son Güncellenme:

Son yılların en büyük uyuşturucu baronu olarak gösterilen ve İNTERPOL tarafından kırmızı bültenle aranan Urfi Çetinkaya'nın Sarıyer'de gizlendiği villada yakalanmasıyla ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

Narkotik ve özel harekat polislerinin de katıldığı operasyonda Urfi Çetinkaya'nın 5 adamı da yakalandı. Film gibi düzenlenen operasyonun ayrıntılarını CNN TÜRK İstanbul Haber Müdürü Nihat Uludağ aktardı.

FİLM GİBİ OPERASYON

Haberin Devamı

Uludağ'ın açıklamaları şöyle:

Büyük bir haber ve büyük bir operasyon. Urfi Çetinkaya 74 yaşında, tekerlekli sandalyeye mahkum ve bütün suç dünyası, narkotik dünyası, dünyadaki tüm narkotik polisleri onu baronların baronu olarak bilir. Büyük Baron. Dünyadaki uyuşturucu kartelini yöneten en üst halkadaki isimlerden biri. Uzun süredir firariydi. Interpol tarafından hakkında kırmızı bülten çıkarılmıştı. Her yerde aranıyordu. Dün gece yarısı İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Ekipleri, özel harekat şubesi ve İstihbarat Daire Başkanlığı ekipleri ortaklaşa büyük bir çalışmanın ardından film gibi bir operasyon düzenledi Sarıyer Zekeriyaköy'deki lüks bir villaya. Urfi Çetinkaya, 5 adamıyla birlikte kıskıvrak suçüstü yakalandı. Daha sonraki operasyonlarda da 2 adamı daha kıskıvrak yakalandı. Kendisiyle beraber 8 kişi oldu. Urfi Çetinkaya geceyi emniyette geçirdi ve sabah saatlerinde İstanbul Adliye'sine sevk edildi. Hakkında kesinleşmiş 24 yıl hapis cezası var.

Haberin Devamı

Uyuşturucu baronu Urfi Çetinkayanın yakalanmasında fizyoterapist detayı

Urfi Çetinkaya neyden aranıyordu Türkiye'de. 2003 yılında İstanbul'da yakalanan 577 kilo asit anhidrit, 157 kilo baz morfin ve 617 kilo eroinin yakalanması suçlarından aranıyordu. Yine Artvin'de yapılan büyük bir uyuşturucu operasyonu vardı oradan da aranıyordu. İstanbul Asliye Hukuk mahkemesinde hakaret suçundan aranıyordu. Interpol tarafından 2 ayrı arama kararı vardı.

Peki, Urfi Çetinkaya kim? Neden baronları baronu dedik. İran, Afganistan, Pakistan bu afyon türevli uyuşturucuların imalat yeri. Buradaki uyuşturucuların oradan alınıp Avrupa, Amerika ve dünyanın birçok noktasına sevkiyat işleminin ana organizatörlerinden bir isim. Bitti mi, hayır. Güney Amerika'da sentetik uyuşturucu türevleri var. Onları da Avrupa ve Türkiye'ye nakleden çok önemli bir uyuşturucu kartelinin en kilit isimleri.

Uyuşturucu baronu Urfi Çetinkayanın yakalanmasında fizyoterapist detayı


FİZYOTERAPİST DETAYI

Peki nasıl yakalandı? Uzun zamandır aranıyordu ya aslında İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Ekipleri yaklaşık 6 aydır çok sıkı bir çalışma başlattı. Urfi Çetinkaya'nın Zekeriyaköy'deki 100 milyon lira değerindeki çok lüks bir villada kalabileceği yönünde çok ufak bir bilgi vardı. Polis burada aylarca kamp kurdu. Çok hareketli olmayan o villaya bir fizyoterapistin, burası çok önemli, Urfi Çetinkaya'nın yakalanmasında ana özne de bu. Bir fizyoterapistin sıklıkla geldiği tespit ediliyor ve polis diyor ki Urfi Çetinkaya'nın fizyoterapiste ihtiyacı var, tekerlekli sandalyeye mahkum olduğu için. Fizyoterapist polis tarafından adım adım izleniyor takip ediliyor. Fizyoterapistin içeri girdiği an tespit ediliyor. Gece girdiği de tespit ediliyor. Fizyoterapist içeri girdiği anda düğmeye basılıyor.

Haberin Devamı

Operasyonda ilginç bir detay daha var. Bu operasyonda ilk defa teknoloji köpekleri kullanıldı. Teknoloji köpeklerini ilk defa, Narkotik daire başkanlığı gizlenen cep telefonu gibi dijital cihazların bulunması için ilk defa teknoloji köpekleri yetiştirdiler. Bu köpekler ilk defa bu operasyonda kullanıldı. Çetinkaya'nın tuvaletin gizli bölümlerinde bazı kıyafet bölmelerinde sakladığı cep telefonlarını bu köpekler tek tek yakaladı.

Haberin Devamı

Uyuşturucu baronu Urfi Çetinkayanın yakalanmasında fizyoterapist detayı

VİLLA HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Öte yandan Çetinkaya'nın yakalandığı Manolya caddesindeki villa havadan görüntülendi. Sarıyer'deki 2 katlı havuzlu villa ve çevresinde sessizlik hakim olduğu görüldü.

CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

Kırmızı bültenle aranan ve İstanbul'da yakalanan 'Baron Urfi' lakaplı uyuşturucu baronu Urfi Çetinkaya, adliyedeki işlemlerinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BAKAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA

Bakan Soylu'dan da Urfi Çetinkaya'nın yakalanmasıyla ilgili açıklama geldi. Bakan Soylu, "Türk Polisi yakalar. Kırmızı bültenle aranan ve hakkında 24 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan uluslararası uyuşturucu kaçakçısı Ürfi Ç. Emniyet güçlerimizin ortak operasyonuyla yakalandı. İstanbul Emniyetimize, Emniyet İstihbarat ve Narkotik Birimlerimize tebrikler." dedi.

1/14

2/14

3/14

4/14

5/14

6/14

7/14

8/14

9/14

10/14

11/14

12/14

13/14

14/14

URFİ ÇETİNKAYA'NIN YAKALANMA ANI GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Operasyon anları kameralara saniye saniye yansıdı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 'Urfi Çetinkaya'nın, 5 Kasım 2003 tarihinde İstanbul'da yakalanan 577 kilo asetik anhidrit, 159 kilo bazmorfin, 617 kilo eroin , ve 6 Kasım 2013 tarihinde Rize'de 159 kilo uyuşturucu madde eroin maddesi ele geçirilmesi olayında uyuşturucu maddeleri ruhsatsız olarak ithal veya imal etmek suçlarından, 5 Mayıs 2013 tarihinde Artvin'de yakalanan 103 kilo eroin maddesi ele geçirilmesi olayında uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti yapmak suçundan, İstanbul'da hakaret suçundan, İnterpol tarafından iki farklı dosyadan suç kaydının olduğu, ayrıca yargılandığı suçlardan kesinleşmiş 24 yıl hapis cezasının bulunduğu anlaşılmıştır' denildi.

Haberin Devamı

Uyuşturucu baronu Urfi Çetinkayanın yakalanmasında fizyoterapist detayı