Geri Dön
GündemUzlaş, başvur, yenile

Uzlaş, başvur, yenile

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), deprem riski altındaki yapıların dönüşümünü gerçekleştirmek amacıyla geçen temmuz ayında KİPTAŞ, İstanbul İmar AŞ ve BİMTAŞ ortaklığında online olarak açılan “İstanbul Yenileniyor” platformunu hayata geçirdi.

Uzlaş, başvur, yenile

 

GÜLDEN ÇOKTAN İstanbul - Binasını dönüştürmek isteyen vatandaşlar, hem online hem de her gün başka ilçede mobil araçta kurulan danışmanlık ofislerine başvuru yapabiliyor. Gelen vatandaşlara dönüşüm teklifi sunduklarını belirten KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, hak sahiplerinin riskli yapılarının maliyetine yenilendiğini söyledi. KİPTAŞ’ın finansal garantörlüğüyle borçlanmalar için dönemin şartlarına en uygun faiz ve ödeme koşulları sağlandığını aktaran Kurt, 3 ay içinde 37 ilçe ve 524 mahalleden 85 bin 973 bağımsız birimde yaklaşık 315 bin kişiyi kapsayan toplam 2493 başvuru alındığını söyledi. Kurt’un verdiği bilgilere göre, en çok başvuru ise Küçükçekmece, Bağcılar, Eyüpsultan, Kartal, Kadıköy, Bahçelievler, Maltepe, Fatih, Üsküdar ilçelerinden yapıldı. Yapılan başvuruların sonuca ulaşması için ilgili kanun kapsamında dönüşüm talebinde bulunulan parselde, hisse oranlarının 3’te 2’sine sahip maliklerin uzlaşma sağlaması gerekiyor.

Süreç nasıl işliyor?

Amaçlarının 1999 yılından önce yapılmış olan ve mülkiyet sorunu olmayan tüm riskli yapıları yenilemek olduğunu söyleyen Kurt, şu bilgileri verdi:

“Vatandaşlar sisteme kayıt olduktan sonra riskli yapıda olduğunu düşündüğü taşınmazın ada parsel numarasını giriyor. Bizim de uzman ekiplerimiz 10 gün içinde mevcut durumları ve yasal haklarıyla ilgili bir bilgilendirme föyü gönderiyor. Buna ilave olarak vatandaşlarımıza bir önerge gönderiyoruz. Kendi aranızda uzlaşır, 2/3 çoğunluğu sağlarsanız bize başvurun. Biz size bir yenileme bedeli sunacağız. Bunu sağlayıp bize başvurduklarında kendilerine hazırladığımız taslak proje üzerinden bir yenileme bedeli çıkartıyoruz. Bu listemizin içerisinde nasıl bir inşaat yapacağızı, hangi malzemeleri kullanacağımızı da söylüyoruz. Bu rakamları kabul ettikleri zaman sahaya girip interaktif süreci başlatıyoruz. Proje detaylarında anlaşıyoruz. Tahliye ediyor, yıkıyor, yeni yapılarını veriyoruz. Bağcılar’da bir pilot uygulamasını yaptık.”

Garantör KİPTAŞ

“Sistemin tüm garantörü KİPTAŞ. Vatandaşımız isterse 24 ay sıfır vadeyle KİPTAŞ’a borçlanabileceği gibi eğer taksitler yüksek gelirse banka kredisi kullanabilir. Bu aşamada da KİPTAŞ, vatandaş adına da kefil oluyor. Şu ana kadar olağanüstü bir ilgi ile karşı karşıyayız. 37 ilçede başvuru aldık. 2 bin 493 parselden. Toplam 85 bin 973 bağımsız birimi kapsıyor. Bu da 315 bin 500 insan demek. Uzlaşma sağlanırsa bu kadar insanın hayatını kurtaracağız.“

Uzlaşı şart

“Uzlaşmıyorsa vatandaşın yapısını ne riskli alan ilan ediyoruz ne de yıkıyoruz. En önemli avantajı da vatandaşları, inşaat maliyetinden yenilemeyi taaddüt ediyoruz. Bizim burada bir kâr amacımız yok. İnşaatları yapım maliyetinden yenilemeyi teklif ediyoruz. Bakanlığı’nda açıkladığı verilere göre İstanbul’da 300 bin bağımsız birim acilen dönüşmesi gerekiyor. Biz, gerekli kriterlere sahip tüm yüklenicilerle bu süreçte paydaş olmaya talibiz. O yüzden gelin İstanbul Yenileniyor’da yüklenici kısmında paydaşımız olun.”

Birçok ilde 'idari izin' kararları! Peş peşe açıklandı
İmamoğlu'nun balıkçıdaki fotoğrafına sert tepki: İnsan biraz utanır
Arnavutköy'de pes dedirten uyanıklık! Hemen 1000 liraya çıkardılar
Yaptığı montaj hayatına mal oldu! Öldüren paylaşım
Dünya devinden Türkiye hamlesi! 10 şehirde kurulacak, iş ilanları açıldı...
Serap çıktı! Mars'ta eşi benzeri olmayan 'keşif'
All Star'da bu da oldu! Yarışmayı reddetti
Galatasaray transferi bitirdi! Duyurdular, Türkiye'ye geliyor
Konut alım satımından yeni dönem! Tamamen değişecek
İntikamın böylesi! Aldatılan kadın sosyal medyayı salladı
Ölüm yalanı tutmadı! Can çekişen eşe refakat
Emre Belözoğlu'ndan bomba transfer! Visca'nın yerine...
Fatma Girik'in vefatı yasa boğdu! Mal varlığını onlara bıraktı
Geri sayım başladı! Asgari ücretten kaldırıldı
Kazı Kazan Süper Renklerle Kazan Oynadı, 1.000.000 TL Kazandı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler