Geri Dön
GündemVaka fabrikası EURO 2020

Vaka fabrikası EURO 2020

Avrupa’da devam eden aşı kampanyalarının ardından vaka sayısında düşüşle birlikte kısıtlamalar gevşetilmişti. Ancak ilk olarak Hindistan’da görülen Delta varyantının da etkisiyle vaka sayıları bir anda yükselişe geçti. Bu yükselişte Delta’nın yanı sıra salgın nedeniyle bu yıla ertelenen EURO 2020’nin de etkisi olduğu belirtiliyor.

Vaka fabrikası EURO 2020

Maçlarda seyirci kısıtlaması, maske kullanımı, aşı zorunluluğu ya da negatif Kovid-19 testleri gibi uygulamalar olsa da Euro 2020 heyecanını stadyumlarda yaşamak isteyen birçok futbolseverin kurallara uymadığı ve bu durumun da Avrupa’daki vaka sayılarını artırdığı ifade ediliyor. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi de bu tezi doğrulayan veriler paylaştı. Alman haber ajansı DPA’ya açıklama yapan Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi yetkilileri, turnuva maçlarının oynandığı 11 kentte vaka sayısında artış olduğunu duyurdu. Yedi farklı ülkede turnuvayla ilişkili toplam vaka sayısı ise 2500’ü geçiyor. EURO 2020 kaynaklı vakalar 1991 vaka ile en çok İskoçya’da tespit edildi. Gelişmenin “beklenmedik olmadığını” söyleyen Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi Direktörü Vicky Lefevre, insan kitlelerinin bir araya geldiği dev etkinliklerin halen risklerle dolu olduğunu belirtti.

Taraftarlar, İngiltere’nin Danimarka’ya karşı zaferinin ardından Wembley Stadyumu dışında kutlama yaptı. Futbolseverlerin kuralları hiçe sayan sevinç göstesi, Kovid-19 enfeksiyonunun yayılımının artacağına dair korkuları körükledi. İngiltere’de enfeksiyonların her 6 günde bir 2’ye katlandığı tahmin ediliyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Mersin'de balıkçılar "vira bismillah" diyerek denize açıldıMersin'de balıkçılar, av yasağının sona ermesiyle "vira bismillah" diyerek mavi sulara açıldı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner