Geri Dön
GündemVaka sayısı artışı sürüyor

Vaka sayısı artışı sürüyor

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 17-23 Temmuz dönemine ait 100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayılarına göre, Kovid-19 vaka sayısı en çok artan iller aşılamanın düşük olduğu Siirt, Diyarbakır, Bitlis, Giresun ve Iğdır oldu. Koca, ‘Aşı olup tedbirlere uymak zorundayız’ çağrısını yineledi.

Vaka sayısı artışı sürüyor

HANDE ATILGAN Ankara - Sağlık Bakanı Koca, 17-23 Temmuz tarihleri arasında illere göre her 100 bin kişide görülen haftalık Kovid-19 vaka sayılarını açıkladı. Kurban Bayram öncesinde başlayan hareketliliğin henüz yansımadığı ancak etkilerini hissettirdiği yeni haritaya göre, her 100 bin kişideki vaka sayısı tüm illerde arttı. Üç büyük şehirde artış 10 puanı buldu. 10-16 Temmuz haftasında 100 bin kişide vaka sayısı İstanbul’da 75.12’den 88.19’a; Ankara’da 57.95 oran 69.13’e; İzmir’de ise 24.46 olan vaka sayısı 33.43’e yükseldi. 

İl sayısı da arttı

Her 100 bin kişiye düşen vaka sayısı 100’ün üzerinde olan illerin sayısı bir haftada 5’ten 14’e yükseldi. Önceki hafta vaka sayısı 100’ün üzerinde olan Ağrı, Van, Bitlis, Siirt ve Diyarbakır’a; Bingöl, Iğdır, Elazığ, Trabzon, Giresun, İçel, Kırıkkale, Konya ve Eskişehir eklendi. Haftalık vaka sayısı en yüksek 14 il yaklaşık 748 vaka ile Siirt, 224’er vaka ile Diyarbakır ve Ağrı, 203 vaka ile Bitlis, 143 vaka ile Giresun, 131 vaka ile Kırıkkale ve Bingöl, 126 vaka ile Van, 118 vaka ile Iğdır, 113 vaka ile Eskişehir, 110 vaka ile İçel, 108 vaka ile Trabzon, 104 vaka ile Konya, 102 vaka ile de Elazığ olarak sıralandı. Geçen hafta 10-16 Temmuz haftasına göre “vaka yoğunluğunda” yüzde 304’lük artış kaydeden Kilis, vaka artış oranında ilk sırada yer alırken, Kilis’i yüzde 232.66’lık artışla Gümüşhane, yüzde 158.85’lik artışla Edirne izledi. Bu üç ili yüzde 112’lik artışla Hatay ve Sinop, yüzde 102’lik artışla Iğdır takip etti. Kilis’te haftalık vaka sayısı 8’den 34’e, Gümüşhanede 12’den 40’a, Edirne’de 25’ten 63’e yükseldi.

Aşı çağrısı yaptı

Vaka sayısı en çok artan illerin çoğu aşılama oranı en düşük illerin yer aldığı “kırmızı kategoride” bulunuyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Salgını kontrol altında tutma gücümüzü zora sokmayalım. Aşı olup tedbirlere uymak zorundayız. Son bir haftada vaka sayısı en çok artan illerimiz; Siirt, Diyarbakır, Bitlis, Giresun ve Iğdır. Vaka sayılarındaki artış ve aşılanma oranları arasında ilişki var. Aşı olup tedbirlere uyun” dedi.

Hastaların yüzde 95’i aşısı tam olmayanlar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün artan Kovid-19 vaka sayıları ve aşı programının değerlendirildiği Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Son 2 haftada vaka sayılarında çok hızlı bir yükseliş yaşandığını belirten Koca, “Kısıtlama günlerine geri dönmeyi hiç birimiz hiçbir surette tekrar yaşamak istemeyiz. Buna mecbur kalacağımız bir seyir şuan için yok. Ama olmayacağı anlamına gelmez” dedi. Şu anda aktif vakaların yaklaşık yüzde 87’sinin aşısının tamamlanmamış kişiler olduğunu açıklayan Koca, “Mevcut aktif vakalar içinde tam aşılı olup hastalığa yakalananların oranı yüzde 5’den az. Hastanede yatan hastalarımızın yüzde 95’i de aşısı tamamlanmamış kişiler” bilgisini aktardı. “Zorunlu uygulamalar” tartışmasına da değinen Koca, “Bilimsel verilerden elde edilecek sonuçlara bakmadan atılacak adımlar eksik olacaktır. Yaptığımız çalışmaların bilime ve kanıta dayalı sonuçları özel tedbirler almayı gerektirirse bunu yapmaktan imtina etmeyiz. Ancak, herkes yapıyor, herkes istiyor diye bir adım atmayacağız” diye konuştu.

Günlük vaka 22 bini geçti

Türkiye’de dün 257 bin 474 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 291 kişinin testi pozitif çıktı, 76 kişi hayatını kaybetti. İyileşenlerin sayısı ise 4 bin 197 oldu. Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre, dün birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam 1 milyon 77 bin 627 aşı uygulandı. 18 yaş üstü nüfusta birinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 64,74, ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 40,53 olarak kayda geçti. Türkiye’de bugüne kadar yapılan aşı sayısı, 40 milyon 185 bini birinci doz, 25 milyon 155 bini ikinci doz, 4 milyon 418 bini üçüncü doz olmak üzere 69 milyon 759 bini yükseldi.

Yerli VLP aşısına Delta ayarı

Bilkent Üniversitesi Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünde öğretim üyesi Prof. Dr. İhsan Gürsel’in, eşi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) Prof. Dr. Mayda Gürsel ile TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altında geliştirdiği yerli VLP aşısının Faz-2 çalışmaları 26 Haziran’da başladı. Turkovac’tan sonra Türkiye’nin yaygın kullanıma en yakın ikinci aşısı olan VLP’de, Faz-2 çalışmaları son aşamaya geldi. Ankara, Kocaeli ve İstanbul olmak üzere 3 merkezde yürütülen Faz-2’nin tamamlanması ardından eylül ayında Faz-3’e geçilmesi hedefleniyor. Faz-2 çalışmasının yürütüldüğü Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, “Biz şu müjdeyi verebiliriz; yerli VLP aşısı yeni varyantlara karşı hızla dizayn edilebilir, Delta varyantı dahil olmak üzere. Yerli VLP aşısı önümüzdeki süreçlerde kullanıma hazır hale gelecektir. Turkovac ve VLP her iki aşımıza gönüllü olun” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Evin bahçesine uçan otomobilin sürücüsü ağır yaralandıManisa'nın Kula ilçesinde, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, yol kenarındaki evin bahçesine uçtu. Otomobilde sıkışarak ağır yaralanan sürücü itfaiye ekiplerince kurtarılırken, hastaneye kaldırılarak tedaviye alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner