Geri Dön
Gündem‘Vefatların % 90’ı aşı olmayanlar’

‘Vefatların % 90’ı aşı olmayanlar’

Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuşan Sağlık Bakanı Koca, “Hastaneye yatanların yaklaşık yüzde 90’ı tam aşılı olmayan kişiler. Vefat edenlerin yüzde 90’ı ya aşı olmamış veya aşıları eksik kişilerdir. Yüzde 10’u da ağırlıkla 65 yaş üstü ve ek rahatsızlığı olan insanlar” ifadelerini kullandı

‘Vefatların % 90’ı aşı olmayanlar’

AYKUT YILMAZ Ankara - Yeni eğitim öğretim yılı öncesi Bilim Kurulu, dün yüz yüze eğitim için tedbirlerin son kez değerlendirmesi ana maddesiyle toplandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığındaki toplantıya Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve YÖK Başkanı Erol Özvar da katıldı. Toplantının ardından basın mensuplarının karşısına geçen Bakan Koca, özetle şöyle konuşu:

TÜNELİN ÇIKIŞI GÖRÜNDÜ: Bugün 18 yaş ve üzeri nüfusumuzun yüzde 78’inden fazlası tek doz, yüzde 60’ından fazlası da iki doz aşı ile aşılanmış durumda. Bugün tünelin çıkışı görünüyor diyebilirim. Acı hatıralarımıza dönmemek üzere, arkamıza bakmadan ilerlemek zorundayız. Bu süreçte yarım bırakmaya gelecek işimiz yoktur.

AŞI BİZİ KORUYOR: Son 4 haftada, vaka sayılarındaki artışın özellikle aşı olmamış kişilerden kaynaklandığını daha önce de ifade etmiştim. Bugün itibariyle, aktif vakalarımızın yüzde 81’i tam aşılı olmayan kişilerdir. Yani 500 bine yakın olan aktif vakamızın yüzde 81’i tam aşılı değil. Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90’ı da yine tam aşılı olmayan kişilerdir. Vefat eden vatandaşlarımızın sadece yüzde 10’a yakını tam aşılı kişilerden oluşuyor. Bunlar ağırlıklı olarak 65 yaş üstü ek hastalığı olanlar. Vefat eden vatandaşlarımızın yüzde 90’ı ya hiç aşı olmamış veya aşıları eksik kişilerdir. Tüm bunların hülasası, aşı bizi koruyor.

VAKALAR 15-45 YAŞ ARASI: Vakalarımız ağırlıklı genç yaş grubu. 15-45 yaş arası vakanın en yoğun olduğu yaş grubu. Daha önce 65 yaş üzeriydi. Vaka sayısı bu sebeple yükseldi.

AÇIK TUTMAK ÖDEVİMİZ: Önümüzdeki hafta başında çocuklarımız, gençlerimiz okullarına kavuşacak. Tüm gayret ve azmimiz onlara yüz yüze eğitim vermek ve bunun sürekliliğini sağlamaktır. Salgınla mücadelede, her koşulda, okulları açık tutmak en öncelikli ödevimizdir. Her bir velimiz zaman kaybetmeden aşı olmalı. Yeni dönemde salgın okulların kapanma sebebi olmayacak. Çünkü elimizde artık aşı var.

TERCİHE BAĞLI: 18 yaş ve üstü üniversite öğrenciler için tanımladık. 15 yaş üstü için tercihe bıraktık. 12 yaş üstü kronik hasta olanlar için ayrıca tanımlama yaptık. 12 yaş üzeri zorunlu değil, tercihe bırakılması gerektiği kanaatindeyiz.

OKULA ALINMAMA DURUMU OLMAZ: Aşılanmayanların okula alınmama durumu olmaz. Biz öğretmenlerimizin aşılanmamayı çok düşüneceklerini düşünmek istemiyoruz. Şu an en az bir doz aşısını yaptırmış olan öğretmenlerin oranı yüzde 88’i buldu. İki doz aşısını tamamlayanlar da yüzde 75’i buldu. Yüzde 4,4 oranında son 6 ay içinde hastalık geçirenler var. İlk 6 ay içinde PCR zorunlu olmayacak anlamına gelir. Velilerimiz tedirgin olmasınlar. Öğretmenlerimiz yüzde 92.5 oranda korunabilir noktaya gelmiş durumda.

‘Okullarımız en son kapatılan yer olmalı’

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, toplantı sonrası şunları söyledi:

SORUNSUZ: Okul öncesi ve 1. sınıflar için uyum haftası 1 Eylül’de başladı. Bu kapsamda toplam 2 milyon 359 bin 422 bin öğrencimiz iki gündür okullara gidiyorlar. 165 bin 450 öğretmenimiz de aktif olarak okullarda ders vermeye başladılar. İki günlük süreç sorunsuz tamamlandı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM ZORUNLULUK: Uzaktan eğitim ne kadar başarılı olsa da yüz yüze eğitimin yerine geçemez. Yüz yüze eğitime geçilmesi bir tercih olmaktan çıkmış, zorunluluk haline gelmiştir. Yüz yüze eğitim için gerekli adımları attık, atmaya devam ediyoruz. Sağlık Bakanlığımız ile birlikte oluşturduğumuz rehberi, 81 ile gönderdik. Okullarımızın bir daha hiç kapanmaması ve eğitimin kesintiye uğramaması için bir kez daha çağrı yapmak isterim. Lütfen kurallara harfiyen uyalım. Bu kurallara riayet edelim ki bir daha okullarımız kapanma sorunuyla yüz yüze kalmasın. Son söz olarak da okullarımız ilk açılan ve son kapatılan yerler olmalıdır. 

İNANMIYORUM: Aşı gönüllülük esasına dayalı. Zorunluuk yok. Veya PCR testi yaptırması gerekiyor. Öğretmenlerimizdeki oranlar Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Bu oranların çok daha artacağına ben inanıyorum. Ben öğretmenlerimizin hem aşı olmayıp hem de PCR olmamak için direneceğine inanmıyorum. Çünkü öğretmenlerimiz 1,5 yıldır öğrencilerini bekliyor. Uyum eğitimleri başladı. 2 gündür eğitim devam ediyor. 165 bin öğretmenimiz sahada. Aşı olmasa bile PCR ile ilgili bize intikal etmiş bir problem yok. (PCR istemeyen) Onu düşünmüyoruz düşünmek bile istemiyoruz. Böyle bir öğretmenimiz yok.

‘Üniversiteler için tüm tedbirleri aldık’

YÖK Başkanı Erol Özvar, bir buçuk seneden beri, üniversitelerin eğitim ve öğretimine ara vermeden, tüm yüksek öğretim kurumlarının akademik faaliyetlerine devam ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bizler üniversiteler olarak kampüslerimizi kapatmadık. Öğrenciler kampüslerimize gelip gittiler. Fakat salgın nedeniyle öğretim faaliyetlerimizi uzaktan yapmaya karar verdik. Yüz yüze eğitimin yapılabilmesi ve sürdürülebilmesi için gerekli tedbirleri aldık. YÖK olarak biz yüz yüze eğitim faaliyetlerini sürdürmek istiyoruz. Üniversitelerimiz salgın boyunca eğitim ve öğretimin aksamaması doğrultusunda hibrit ya da harmanlanmış yöntemleri kullanacaklar. Bunun yanı sıra derslerin %40’ı online yapılabilecek. Yüz yüze eğitime gelecek öğrencilerden istirhamım aşı olmalarıdır.”

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Otomobili çizildiği için tartıştığı site görevlisini öldürdüKonya'da otomobilinin sağ kapısı çizilen Ahmet Ü. (32), görevini yapmadığı gerekçesiyle tartıştığı site görevlisi 2 çocuk babası Adem Topbaş'ı (24) bıçaklayarak öldürdü.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler