Geri Dön

Venedik Film Festivali yarın başlıyor

Dünyanın en köklü film festivali Venedik, yarın 72. kez ‘Everest’ adlı filmle açılıyor.

Bu yılki Venedik’in bir özelliği var: Türkiye’nin temsil olarak en güçlü olduğu yıl. ‘Tepenin Ardı’ adlı ilk filmiyle birçok ödül kazanan Emin Alper’in ikinci filmi ‘Abluka’, festivalde büyük ödül Altın Aslan için yarışan 21 film arasında. Bu filmde, iki kardeş üzerinden politik bir gerilime odaklanan Alper, ödül için Atom Egoyan, Aleksandr Sokurov, Jerzy Skolimowski, Marco Bellocchio’nun da aralarında olduğu ustalarla birlikte yarışacak. Ana yarışmayı değerlendirecek Alfonso Cuaron başkanlığındaki jüride Nuri Bilge Ceylan da yer alıyor.

Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi’ne odaklanan İngiliz yapımı Grant Gee’nin yönettiği belgesel ‘Hatıraların Masumiyeti’ ise festivalin Venedik Günleri bölümünde gösterilecek ve Nobel ödüllü Pamuk’un dünyasını sinema dünyasıyla buluşturacak. Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’sındaki doktor rolüyle tanınan Muhammet Uzuner ise festivalin Uluslararası Film Eleştirmenler Haftası bölümünde gösterilecek İngiliz yapımı ‘Light Years’ın başrolünü müzisyen Beth Orton’la paylaşıyor. Uluslararası Film Eleştirmenler Haftası’nda gösterilecek diğer bir film, Senem Tüzen’in yönettiği ‘ Ana Yurdu’. Tüzen’in ilk filmi, En İyi İlk Film Ödülü anlamına gelen Geleceğin Aslanı’na aday. Venedik’te Türkiye’nin sadece bugünü değil, geçmişini de temsil buluyor. Yılmaz Güney’in en ünlü filmlerinden ‘Umut’ restore edilmiş kopyasıyla Klasikler bölümünde izleyici karşısına çıkacak. Festival, 12 Eylül’de düzenlenecek ödül töreniyle son bulacak.

Dinlenme tesisi tuvaletinde doğurduğu bebeğini ölüme terk ettiBolu’da, TEM Otoyolu üzerinde bulunan dinlenme tesisinin tuvaletinde doğurduğu bebeği çöpe koyarak ölüme terk ettikten sonra otobüse binip İstanbul'a giden S.E. (39), 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda yakalandı. Gözaltına alınan anne, Bolu'ya getirilecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber