Geri Dön
Gündem‘Virüs daha da güçlendi’

‘Virüs daha da güçlendi’

Pandemi sürecinde hasta yükünü sırtlamaya devam eden İstanbul Tıp Fakültesi ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi dekanları virüsün mutasyonlarla daha da güçlendiğine dikkat çekerek “Kimse ‘beş gün yatar atlatırım’ diye düşünmesin” uyarısı yaptı.

‘Virüs daha da güçlendi’

 

İstanbul’da binlerce hastanın sağlığına kavuşması için hizmet veren iki köklü sağlık kurumu olan İstanbul Tıp Fakültesi ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, pandemi sürecinde de hasta yükünü sırtlamaya devam etti. 11 Mart’tan bugüne uzanan sürecin ardından geleceğe dair olası riskler ve yapılması gerekenleri Milliyet’e anlatan iki kurumun dekanı kademeli normalleşmenin yansımalarını da Milliyet’e değerlendirdi.

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Dekanı Prof.Dr.Tufan Tükek, Kovid-19’u atlatan birçok kişinn aylarca süren şikayetler yaşamaya devam ettiği uyarısında bulunarak, “Özellikle halsizlik, yorgunluk şikayetleri hastalığı atlatan bazı kişilerde aylarca devam ediyor. Kadınlarda unutkanlık ve saç dökülmesi, tat, koku kaybı günlerce devam edebiliyor.Geçmiş döneme bakarak ders almamız gerekiyor. Kısıtlama ve önlemlerde gevşeme virüs yükünde artışa neden oluyor. İngiliz varyantının hızla yayılma riski var. Virüs daha güçlenmiş durumda ve vakalardaki dalgalanmalar sağlık çalışanlarını çok yıpratıyor. Kimse ‘Ne olacak hastalanır üç, beş gün yatar atlatırım’ diye düşünmesin. Gencecik insanların ne hale geldiğini bizzat görüyoruz. Hastalığı atlatan birçok kişide kalıcı bir takım arazlar oluştu. Virüsü kapan gençler arasında maalesef zatürre oranı azımsanmayacak düzeyde” dedi.

‘Fiziki mesafe şart’

Kovid-19 şikayetiyle tam 71 bin 850 kişinin başvurduğu Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Sait Gönen de şu uyarılarda bulundu: “Kovid-her kişide farklı semptom, hasar ve etkilere yol açabiliyor. Hastalığı ağır geçirenler kişilerde çoklu organ yetmezliği, solunum fonksiyonlarında kalıcı hasarlar oluşabiliyor. Tedavi olup 1 ay sonra damalarda hasar oluşan birçok kişide pıhtılaşmaya bağlı sağlık sorunlarını görebiliyoruz. İnsanlar, salgın bitinceye kadar maske, mesafe kuralını ekmek gibi su gibi hayatlarının bir parçası olarak kabul etmeliler. Normalleşmeyi Kovid-19 öncesindeki günlere dönmek gibi algılayanlar var. Önümüzdeki süreçte belirleyici faktör kapalı mekanlardaki doluluk oranları olacak. Fiziki mesafe olmadıkça, maske taksanız da virüs bulaşabilir. Aşıların tamamlanması durumunda yıl sonunda pandemiyi bitirebiliriz. Hastanemize son 45 gündür günde ortalama 300-350 hasta test için başvuruyor. Şu an için pozitiflik oranı yüzde 5’in altında. Normalleşme ile ortaya çıkan tabloyu tam olarak Mart sonu göreceğiz.”

Tesadüfen keşfedildi!Elazığ'da 2 bin 340 rakımlı Haroğlu Dağı'nın zirvesinde tesadüfen keşfedilen böcek türü, renkleriyle hayranlık uyandırıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet