Geri Dön
Gündem'Yağışta İstanbul normal İzmir arttı, Ankara azaldı'

'Yağışta İstanbul normal İzmir arttı, Ankara azaldı'

İstanbul, Ankara ve İzmir’i yağış açısından karşılaştıran Meteoroloji Genel Müdürü Coşkun, “İzmir’de artış var, İstanbul’da normaller civarında, Ankara’da ise azalma hâlâ devam ediyor” bilgisini verdi.

'Yağışta İstanbul normal İzmir arttı, Ankara azaldı'

 

ÖNDER YILMAZ Ankara

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, 2021 yağışlarında yüzde 20 azalma olduğuna dikkati çeken Coşkun, Marmara Bölgesi dışındaki tüm bölgelerde azalmanın net olarak görüldüğünü, yağış azalışında Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve İç Anadolu’nun başı çektiğini söyledi. Coşkun, TBMM İklim Araştırma Komisyonu’nda iklim değişikliği ve kuraklık konusunda özetle şunları söyledi:

EN SICAK YIL 2020: 2016 ve 2019’dan sonra dünyada kayıtlardaki en sıcak üçüncü yıl 2020 olmuştur. Sıcaklık ortalaması, endüstri öncesi dönemin sıcaklık ortalaması olan 13,7 derecenin 1,2 derece üzerindedir. Ülkemizde ortalama sıcaklıklarda artış yaşanmaktadır. 2010 kayıtlarda en sıcak yıl olurken 2018 en sıcak ikinci yıl olarak kayıtlara geçmiştir, 2020 de en sıcak üçüncü yıl olarak kayıtlara geçmiştir.

SICAKLIK ANOMALİSİ: Sıcaklık anomali değişimi var. 1960’tan 2020’ye her 10 yılda bir sıcaklığın arttığını görüyoruz. 2020’de sıcaklığın yaklaşık 1,4 derecenin üzerinde arttığını görüyoruz.

YAĞIŞ YÜZDE 20 AZALDI: Ülkemizde 2020’de alansal yağış ortalaması 500 milimetre olarak gerçekleşmiştir. 1 Ekim’den hesaplanan “su yılı” dikkate alındığında bugün itibarıyla mevcut yağış durumuna baktığımızda Türkiye genelinde normale göre yüzde 20,1 azalma, Marmara Bölgesi’nde son yağışlarla normaller civarı ve diğer bölgelerde de azalmayı görüyoruz. Azalmanın en fazla olduğu iki bölgemiz Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi’dir.

ÜÇ BÜYÜK İL: Üç büyük ilin değerleri önemli. 2021 su yılında 187 günlük değerlendirmeye göre son yağışlarla İzmir’de artışın olduğunu, Ankara’da hâlâ azalmanın devam ettiğini, İstanbul’da da normaller civarında olduğunu görüyoruz. Su havzalarında Fırat, Dicle için baktığımızda geçen yıl artma, 2021’deki 187 günlük periyotta baktığımız zaman da azalma görüyoruz. Bu iklim değişikliğinin, küresel ısınmanın yansımaları.

METEOROLOJİK AFETLER: 2000’li yıllarda 146 adet meteorolojik afet varken 2020’de 984 afet oldu. İklim değişikliğinden en fazla etkilenmesi beklenen bölgelerden biri olan Akdeniz havzasında, meteorolojik afetlerin sayısı hızla artmakta. Van’da en çok kar ve çığ, Antalya fırtına ve hortumlar, Giresun’da şiddetli yağış ve sel oluyor.

İYİMSER, KÖTÜMSER SENARYO: Türkiye iklim projeksiyonları kapsamında 3 farklı küresel modelin iyimser ve kötümser senaryolarının 2100’e kadar veri ve ürünlerini üretti. Yüz yılın sonuna kadar sıcaklığın yaklaşık 1 ile 5 derece artması, yağışların yüzde 12 ile yüzde 13 arasında azalması, yağış rejimindeki düzensizlikler, karın erken erimesi, aşırı yağışlar ve aşırı hava olaylarında artış olacağı öngörüleri dikkat çekmekte. 2021-2099 dönemi sıcaklık gitgide artıyor.

Fatih'te kumaş yüklü kamyon tramvay yoluna devrildiFatih'te gece saatlerinde kumaş yüklü kamyon, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu demir korkuluklara çarparak tramvay yoluna devrildi. Kamyonun kasanda bulunan kumaş yüklü çuvallar yola savrulurken, sürücü de hafif şekilde yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet