Geri Dön
GündemYaman’ı hastaneye yatırdım ama kaçtı”

Yaman’ı hastaneye yatırdım ama kaçtı”

Yaman’ı hastaneye yatırdım ama kaçtı”Borç yüzünden canına kıyan sinema oyuncusu Yaman Tarcan’ın yakın arkadaşı Tarık Akan: Sürekli intihardan söz ediyordu. Ona iş bulacağımı söyledim ancak inancını yitirmişti.

Vatan Gazetesi'nin haberine göre; Asmalı K

Yaman’ı hastaneye yatırdım ama kaçtı”
onak dizisinde canlandırdığı ’Haydar’ karakteriyle tanınan Yaman Tarcan’ın (50), önceki gün Kadıköy’deki evinde tabancayla hayatına son vermesi sanat dünyasında büyük üzüntü yarattı. Bir yıldır düzenli iş bulamayan ve bankalara 20 bin TL borçlanan Yaman Tarcan’ın en yakın arkadaşlarından biri olan Tarık Akan, sanatçıyı ölüme götüren süreci şöyle anlattı: “Yaman ekonomik kriz nedeniyle çok zor günler geçiriyordu. Borçları vardı. Bu sebepten dolayı bana sürekli intihar edeceğinden bahsediyordu. Bu düşüncesi nedeniyle onu Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırdım fakat orada da fazla duramayıp kaçtı. Ertesi gün de intihar etti. 11 aydır işsizdi, dostlarının yardımıyla yaşıyordu. Ona iş bulacağımı söyledim ama inancını kaybetmişti.”

‘Sonumuz ne olacak’

Asmalı Konak dizisinde Tarcan’ın eşini canlandıran İpek Tuzcuoğlu ise üzüntüsünü şöyle dile getirdi: “Sette çok saygılıydı. Kimseyle konuşmazdı. Çok melankolik, içine kapanık bir oyuncuydu, kimseyle bir şeyini paylaşmazdı fakat profesyonel ve iyi bir oyuncuydu. En büyük isteği oyuncuların sendikalaşmasıydı. Hatta bize ’Sonumuz ne olacak belli değil’ diyordu. Türkiye’de oyuncu olan kimsenin geleceği yok. Yaman için çok üzüldüm. Borç için intihar etmesi daha da büyük trajedi.”

CENAZESİ TOPRAĞA VERİLDİ

Kadıköy'deki evinde 2 gün önce tabancayla intihar eden tiyatro ve sinema sanatçısı Yaman Tarcan son yolculuğuna uğurlandı. Tarcan'ın Teşvikiye Camii'ndeki cenaze namazına Tarcan'ın eşi Nurdan Tarcan'ın yanısıra sinema sanatçıları Tarık Akan ve Kadir İnanır, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, gazeteci-yazar Cengiz Çandar, şarkıcı Özcan Deniz ile sanat dünyasından çok sayıda kişi katıldı.

Tarık Akan, "Ne denir bilmiyorum, çok acı birşey. Biz bütün arkadaşları olarak hep yardımcı olmak istedik, hep yanındaydık ama başaramadık. Dünyanın hiçbir yerinde bir sanatçı bundan dolayı böyle birşey yapmaz, psikolojisi bu kadar bozulmaz. Tedavileri yapılır hepsini devlet üstlenir veya bağlı olduğu bir kurum vardır o üstlenir. Devlet de sanatçısının her zaman arkasında bulunur" dedi. Rutkay Aziz de, dün Türkiye genelinde 11 intihar olayının medyaya yansıdığını belirterek, "Öyle sanıyorum ki, bu işsizlikler, yolsuzluklar, yoksulluklar devam ettiği sürece yaşamın her alanında buna benzer olayları Türkiye çok sık ve derinlemesine yaşayacağı inancındayım ve bunun acısını çekiyorum" diye konuştu. Zafer Algöz de,oyuncuların hakkını koruyan bir telif yasasının çıkmamış olmasını eleştirerek, telif oyunculara telif hakları ödenmiş olsaydı Yaman Tarcan'ın cenazesinin belki de olmayacağını dile getirdi.

Berhan Şimşek de milletvekilliği döneminde sinema alanında çok çalışma yaptıklarını, ancak bazı konularda eksiklikler bulunduğunu anlattı.

Tarcan'ın cenazesi öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından uzun süre alkışlanarak omuzlarda cenaze aracına konuldu. Tarcan'ın cenazesi, daha sonra Kulaksız Mezarlığı'nda toprağa verildi.

.