Geri Dön
GündemYangından etkilenen alanlar ‘afet bölgesi’ ilan edildi

Yangından etkilenen alanlar ‘afet bölgesi’ ilan edildi

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Antalya, Muğla, Mersin, Adana ve Osmaniye’de orman yangınlarından etkilenen alanları, “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan etti. AFAD’ın kararını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter’dan yaptığı paylaşımla duyurdu.

Yangından etkilenen alanlar ‘afet bölgesi’ ilan edildi

Erdoğan, paylaşımında, “Orman yangınlarından etkilenen bölgelerimizi Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan ettik. Milletimizin yaralarını sarmak, zararını karşılamak, imkânlarını öncekinden de iyi hale getirmek için gereken tüm adımları atmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Beş ilde 17 ilçe

Yangının ağır etkilediği illerin afet bölgesi içine alınan mahalleleri; Antalya’da Manavgat, Akseki Alanya, Gündoğmuş ve Gazipaşa ilçelerindeki tüm mahalleler; Mersin’de Aydıncık ve Silifke ilçelerindeki mahalleler; Osmaniye’de Merkez ve Kadirli ilçeleri; Adana’da Aladağ, İmamoğlu, Karaisalı ve Kozan’daki mahalleler ile Muğla’da Marmaris, Bodrum, Milas, Köyceğiz ve Seydikemer ilçelerindeki mahalleler olarak belirlendi.

Yaralar sarılacak

Bir bölgenin “afet bölgesi” kapsama alınması için afet sebebiyle ölü veya ağır yaralıların bulunması, tarım ürünlerinin en az 3’te 1’inin zarar görmüş olması, büyük ve küçükbaş hayvanların telef olması, ilgili yerde kışların çok şiddetli ve inşaat mevsiminin kısa süreli olması, ilgili yerdeki kamu tesislerinin kullanılamayacak veya çalışamayacak derecede hasar görmüş olması ve ulaşım imkanlarının çok sınırlı olması etkilerinin tespit edilmesi gerekiyor. Bölge, bu kapsama alındıktan sonra ise sağlık hizmetlerinden, hasarları yapıların yenilenmesine kadar pek çok noktada devlet kurumları ücretsiz hizmet sunuyor. Ayrıca bölgenin ihtiyacının giderilmesine yönelik ortaya çıkan kredi ihtiyacı için de tüm bankalarca faiz kolaylığı sağlanıyor.

 ‘30 milyon lira destek geldi’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yangınlara ilişkin Antalya’da düzenlenen koordinasyon toplantısına katılımının ardından önceki gün A Haber canlı yayınında son gelişmeleri aktardı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 10 milyon liralık destekte bulunacağını duyurduğunu, devletin çeşitli kurumlarından ise toplam 30 milyon lira civarında destek geldiğini anlatan Çavuşoğlu, “Vatandaşlarımıza 31 Temmuz’dan itibaren ödemeler başlayacak” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Tunceli'de domuz sürüsü kazaya neden olduTunceli'de, domuz sürüsüne çarpmamak için manevra yapan otomobilin sürücüsünün ani fren yapması sonucu 4 araç çarpıştı. Kazada 2 kişi yaralanırken, o anlar güvenlik kamerasına yansıdı
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler