Geri Dön

Yaraları iyileştirecek

Avustralya’da yapılan yeni bir araştırma kansere neden olan bir parazit kurdunun, diyabetik hastalıkların açtığı yaraları iyileştirdiğini gösterdi

Yaraları iyileştirecek

Çalışmalar sürüyor

Araştırmacılar yılda 26 bin kişinin ölümüne neden olan kanser yapıcı bir parazit kurdunun, diyabetik ülser gibi hastalıkları tedavi edebileceğini ortaya çıkardı. Avustralya’daki James Cook Üniversitesi’nden bilim insanları 1 santimetre uzunluğunda olan ve karaciğerde bulunan kurdun, bir denek farenin yarasının iyileşmesini hızlandırdığını fark etti. Araştırmayı yürüten bilim insanlarından Dr. Michael Smout, yara iyileştirme üzerine yapılan çalışmaların hâlâ yeterince gelişmediğini ifade ederek, şu an aktif tedavinin yarayı temiz tutmak olduğunu belirtti.

Aşı üretilebilir

Güneydoğu Asya’da bulunan bir balığın çiğ olarak yenmesiyle vücuda bulaşan kurt karaciğere yerleşiyor. Her yıl 26 bin civarında kişiyi kanser nedeniyle öldüren kurt, ilk olarak safra kesesiyle hastalığı yaymaya başlıyor. Elde edilen bu son bulguyla bu küçük katil kullanılarak aşı üretilmesinin de yolunun açıldığını ifade eden Dr. Smout, kurdun sağ kalması için önemli noktanın protein olduğunu söyledi.

Milliyet'te Gündem (11 Ocak 2021)İşte Türkiye'de ve dünyada gündemin öne çıkan haber başlıkları...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet