Geri Dön

Yargıtay, 3 Hizbullah tetikçisinin ömür boyu hapsini onadı

DİYARBAKIR’da terör örgütü Hizbullah adına toplam 48 silahlı eylemde 28 kişinin öldürülmesi, 14 kişinin yaralanması, 1 kişinin kaçırılması ve 4 aracın yakılması eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle 3 tetikçiye verilen ömür boyu hapis cezaları, Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi tarafından onandı.
Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin, 1992- 1998 yılları arasında katıldıkları silahlı, satırlı ve bombalı eylemler nedeniyle 67 sanıkla ilgili karara bağladığı Hizbullah dosyası, Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi tarafından onandı. Yargıtay, onama kararında toplanan deliller, tanık ifadeleri ve elde edilen bulgulara göre Bilal Soytaş, Fırat Nart ve Sadun Çiğdem’in öğretmenler Zübeyir Akkoç, Ramazan Aydın Bilge, İmam Sıddık Turhallı ile Ebubekir Kotan, Hüseyin Pamukçu, Abdullah Aksoy, Ramazan Yüce, Salih Güneyli, Ahmet Karakaş, Abdulmenaf Tohumeken, Kutbettin Akbal, Abdurrahman Akkamış, Haşim Yaşa, Sedat Çelik, Mehmet Salih Ayan, Mahsum Güvenç, Mahmut Kavut, Giyasettin Uğur, Mehmet Kalkan, Şevket Demircan, Kerem Özgen, Murat Karaçobanoğlu, Talip Şahin, Abdulvahap Pala, Abdullah Aksoy, Selahatin Tarım, Mehmet Ali Eroğlu, Muzaffer Tekin’in öldürülmesi eylemlerine katıldıklarının sabit olduğuna oy birliğiyle karar verdi.
Yargıtay onama kararında 3 tetikçinin ayrıca kapatılan Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Burhan Karadeniz ile aynı gazetenin dağıtımcısı Cahit Yıldızhan’ın da aralarında bulunduğu 14 kişinin yaralanması, Şaban Kurmuş’un kaçırılması, 4 aracın yakılması eylemlerine katıldıklarının sabit görülmesi nedeniyle haklarında verilen ömür boyu hapis cezasını onayarak dosyayı, yargılamanın yapıldığı 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade etti.
Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi, örgüt üyesi olmak suçundan her biri 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan 35 sanık ile örgüte yardım ve yataklık etmek suçundan yargılanan 29 sanıkla ilgili de yargılamanın 10 yıl devam etmesi nedeniyle verilen zaman aşımı kararını da onayladı. Takarov marka silahla omuriliğinden vurulduğu için belden aşağını felç kalan ve yıllarca tekerlekli sandalyeye mahkum olan gazeteci Burhan Karadeniz ise 3 yıl önce intihar etmişti.

Antalya'da yangın söndürme uçaklarının sortileri panik yarattıAntalya'nın Lara bölgesinde, orman yangınları ile mücadele için kiralanan Rus yapımı BE 200 ES tipi amfibyen jetlerinin denize sert sortiler yapması kentte yaşayanları tedirgin etti. O anlar cep telefonu kamerasıyla görüntülenirken, Rus pilotlardan uçuşlarla ilgili bilgi istendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber