Geri Dön
GündemYAŞ’ta Ataman Paşa düğümü

YAŞ’ta Ataman Paşa düğümü

Bu yıl yapılacak YAŞ’ı, 28 Şubat soruşturması kapsamında şüpheli olarak ifade vermiş olması ve hakkında dava açılabilme olasılığı bulunan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman’ın dosyasının düğümlemesi bekleniyor

YAŞ’ta Ataman Paşa düğümü

Başbakan Erdoğan başkanlığında 1 Ağustos’ta başlayacak olan Yüksek Askeri Şura’da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel görevine devam edecek. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kıvrıkoğlu, görev süresinin dolması nedeniyle emekliye ayrılacak. Kıvrıkoğlu’ndan boşalacak Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ise Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu gelecek.
Kıvrıkoğlu’nun emekli edilecek, Kalyoncu’nun da Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilecek olması nedeniyle 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman TSK’nın komuta kademesinde “kuvvet komutanı olmayayan kıdemli orgeneral” olacak. TSK teamülleri Ataman’ın 1. Ordu Komutanlığı’nda bir yıl daha kalmasına ya da Jandarma Genel Komutanlığı’na getirilebileceğine işaret ediyor. Ancak son yıllardaki uygulama Orgeneral Ataman’ın İstanbul’da kalarak 1. Ordu Komutanlığı’ndaki görevine devam etme olasılığını güçlendiriyor.

Akıllara Iğsız geliyor
Ancak Ataman’ın 28 Şubat soruşturması kapsamında şüpheli olarak ifade vermiş olması ve hakkında dava açılabilme olasılığı akıllara 3 yıl önceki kritik YAŞ toplantısını getiriyor. İnternet Andıcı davası kapsamında şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılan dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Iğsız, 2010 tarihli YAŞ toplantısında TSK teamülleri gereği Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilecekti. Ancak, hakkında dava açılma olasılığı bulunan Iğsız’ın kuvvet komutanlığına getirilmesine Başbakan Erdoğan ve dönemin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül itiraz etmiş, kuvvet komutanı olma olasılığı bulunan Iğsız, emekli edilmişti. 28 Şubat sürecinde Genelkurmay Muhabere ve Bilgi Sistemleri Destek Komutanı olarak görev yapan Ataman, hakkında dava açılma olasılığı bulunması nedeniyle 1. Ordu Komutanlığı’nda görevini sürdürmesine YAŞ’ın sivil kanadının karşı çıkacağı değerlendirmesi yapılırken, Ataman’ın bu nedenle Ankara’da pasif bir görev olarak değerlendirilen EDOK Komutanlığı’na getirilme ihtimalinin bulunduğu kulislere yansıdı.

Pasif göreve çekilebilir
Ataman’ın pasif bir görev olarak değerlendirilen EDOK Komutanlığı’na çekilmesi durumunda, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Jandarma Genel Komutanlığı’na, EDOK Komutanı Orgeneral Servet Yörük’ün ise 1. Ordu Komutanlığı’na getirilme olasılığının yüksek olduğu ifade ediliyor. Askeri çevreler, Yörük’ün Jandarma Genel Komutanlığı’na, Akar’ın da 1. Ordu Komutanlığı’na da getirilebileceğini belirtiliyor.
Kıvrıkoğlu’nun emekli olmasıyla, boşalacak orgeneral kadrosuna ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Salih Zeki Çolak ile Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral Yaşar Güler’den birinin getirileceği ifade ediliyor.

YİK'te gündem iklim değişikliği! Köklü anlayış değişikliği vurgusuCumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi.Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki toplantıda, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşmasını Meclis’te onaylayarak sürece dahil olmasının ardından yaşanacak gelişmeler ele alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler